Útočníci v Berlíně napadli mladíka v jarmulce. Jeden z nich se teď sám přihlásil policii

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2018 20:25
Napadený Izraelec incident natočil na video a zveřejnil ho na internetu. Později prozradil, že vyrůstal v Izraeli v arabské rodině. Jarmulku si prý nasadil, aby vyzkoušel reakci okolí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Berlín - Berlínské kriminální policii se přihlásil jeden z útočníků, kteří v úterý v německé metropoli napadli dvojici mužů s jarmulkami na hlavě. Devatenáctiletý mladík, který pochází ze Sýrie a v Německu žije od roku 2015, přišel na zemský kriminální úřad v doprovodu advokátky. Nyní je ve vyšetřovací vazbě, oznámila policie.

Jedenadvacetiletého izraelského Araba a jeho 24letého německého přítele v úterý večer v berlínské městské části Prenzlauer Berg napadla trojice mužů. Oběti na sobě měly tradiční židovskou pokrývku hlavy a arabsky hovořící agresoři jim adresovali antisemitské nadávky.

Jeden z agresorů si pak sundal pásek a začal jím Izraelce bít. Útočník a jeho dva kumpáni ale pak uprchli.

Podle policie se jeden z podezřelých ve čtvrtek krátce po poledni dostavil v doprovodu advokátky na kriminální úřad a následně skončil ve vyšetřovací vazbě. Jedná se o uprchlíka ze Sýrie, který v Německu žije od roku 2015. Jeho totožnost policisté zjistili už před tím, než se přihlásil. Veřejnosti o něm ale bližší informace nesdělili. Jasné není ani to, zda byl už v minulosti trestán. Na mladíka již soudce vydal zatykač. Viněn je z ublížení na zdraví a trestného činu podněcování k nenávisti.

Napadený Izraelec incident natočil na video a zveřejnil ho na internetu. Později v rozhovoru se stanicí Deutsche Welle prozradil, že není Žid a vyrůstal v Izraeli v arabské rodině. Jarmulku si prý nasadil, aby vyzkoušel reakci okolí. Nechtěl totiž věřit tvrzení přítele, že člověk v Německu není v bezpečí, pokud nosí jarmulku.

Podle zástupce berlínské židovské obce Mika Samuela Delberga fakt, že oběť není ve skutečnosti Žid, na povaze útoku nic nemění. "Čin byl namířený proti židovským symbolům a proti Židům," uvedl Delberg.

Útok důrazně odsoudila kancléřka Angela Merkelová (CDU) a další politici. Projevů antisemitismu v poslední době v Německu přibývá. Jenom v Berlíně, kde žije odhadem na 20 tisíc Židů, zaznamenalo loni tamní centrum pro sledování antisemitismu RIAS 18 napadení.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy