Německá policie obklíčila ubytovnu pro migranty. Zatkla násilníka z Toga, který se bránil deportaci

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 3. 5. 2018 13:41
U ubytovny na jihozápadě Německa zasahovaly posílené oddíly policejních těžkooděnců. Žadatelé o azyl bránili muže z Toga, který neuposlechl výzvu k deportaci.
Těžkooděnci zasahovali v ubytovně žadatelů o azyl v německém městě Ellwangen. | Video: Reuters

Stuttgart - Speciální jednotky německé policie řeší nevídaný výbuch násilí v ubytovně žadatelů o azyl.

V neprůstřelných vestách a s helmami policisté zasahují v městečku Ellwangen v Bádensku-Württembersku na jihozápadě země. Asi dvě stovky běženců tam bránily třiadvacetiletého muže z Toga, který odmítl uposlechnout výzvu k deportaci poté, co mu byla zamítnuta žádost o azyl.

Police oblast kolem ubytovny uzavřela, na místě je mnoho zraněných, a to i mezi policisty. Někteří lidé se zranili skokem z oken ubytovny.

Situace je nepřehledná. Raněné odvezly sanitky.

Policie podle deníku Welt muže z Toga zatkla a vyhostí jej do Itálie. Další zadržené převeze do jiných azylových center. Obávala se, že na místě nalezne zbraně, ale toto podezření se nepotvrdilo.

Akce k jeho deportaci začala už v pondělí, ale policisté se museli stáhnout, protože situace začala být nebezpečná. Žadatelé o azyl útočili na jejich auta i na ně samotné.

Migrant z Toga měl už na sobě pouta, ale ostatní běženci si vyhrůžkami násilím vynutili na policistech klíče.

Neúspěšné deportace

Jde o největší nepokoje v ubytovnách žadatelů o azyl v Německu od příchodu téměř milionu uprchlíků do země v roce 2015. V Ellwangenu migranti bydlí v bývalých kasárnách německé armády.

Žadatele o azyl ze subsaharské Afriky německé úřady většinou odmítají s tím, že jde o ekonomické migranty, nikoliv o válečné uprchlíky.

Deportace se ale často nedaří kvůli tomu, že lidé nemají cestovní dokumenty. Jen loni z tohoto důvodu muselo v Německu zůstat 65 tisíc lidí.

Nový ministr vnitra Horst Seehofer po nástupu do funkce uvedl, že zrychlení a zefektivnění deportací neúspěšných žadatelů je jeho prioritou. 

Policejní vozy před ubytovnou v Ellwangenu.
Policejní vozy před ubytovnou v Ellwangenu. | Foto: Reuters

Někdy z Německa neodletí ani ti migranti, kteří dostali příkaz k deportaci, a mají dokonce i letenku.

"Když se blíží den deportace, většinu dotyčných lidí nemůžeme vyzvednout, protože se stáhnou do podzemí," řekl listu Welt am Sonntag mluvčí bavorského ministerstva vnitra. Mezi "zmizelými" jsou často lidé, kteří se dopustili trestných činů nebo jejichž skutečná identita nebyla ověřena.

Odjelo jen minimum

V zemi je například přibližně 200 tisíc Afghánců, kteří požádali o azyl. Německé úřady v jejich případě odmítly zhruba každou druhou žádost. Jenže jen šest tisíc Afghánců letos dobrovolně odjelo nebo uposlechlo příkaz k deportaci.

A Tunisané, Alžířané nebo Maročané už nemají vůbec nárok na azyl, ačkoliv loni podle listu Süddeutsche Zeitung někteří žadatelé uspěli s odvoláním a azyl dostali.

Podívejte se na video: Měli jsme proti uprchlíkům použít vodní děla? ptala se Angela Merkelová

Jediný duel před televizními kamerami podstoupila před německými volbami kancléřka Angela Merkelová s lídrem sociálních demokratů Martinem Schulzem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy