Německá policie obklíčila ubytovnu pro migranty. Zatkla násilníka z Toga, který se bránil deportaci

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 3. 5. 2018 13:41
U ubytovny na jihozápadě Německa zasahovaly posílené oddíly policejních těžkooděnců. Žadatelé o azyl bránili muže z Toga, který neuposlechl výzvu k deportaci.
Těžkooděnci zasahovali v ubytovně žadatelů o azyl v německém městě Ellwangen. | Video: Reuters

Stuttgart - Speciální jednotky německé policie řeší nevídaný výbuch násilí v ubytovně žadatelů o azyl.

V neprůstřelných vestách a s helmami policisté zasahují v městečku Ellwangen v Bádensku-Württembersku na jihozápadě země. Asi dvě stovky běženců tam bránily třiadvacetiletého muže z Toga, který odmítl uposlechnout výzvu k deportaci poté, co mu byla zamítnuta žádost o azyl.

Police oblast kolem ubytovny uzavřela, na místě je mnoho zraněných, a to i mezi policisty. Někteří lidé se zranili skokem z oken ubytovny.

Situace je nepřehledná. Raněné odvezly sanitky.

Policie podle deníku Welt muže z Toga zatkla a vyhostí jej do Itálie. Další zadržené převeze do jiných azylových center. Obávala se, že na místě nalezne zbraně, ale toto podezření se nepotvrdilo.

Akce k jeho deportaci začala už v pondělí, ale policisté se museli stáhnout, protože situace začala být nebezpečná. Žadatelé o azyl útočili na jejich auta i na ně samotné.

Migrant z Toga měl už na sobě pouta, ale ostatní běženci si vyhrůžkami násilím vynutili na policistech klíče.

Neúspěšné deportace

Jde o největší nepokoje v ubytovnách žadatelů o azyl v Německu od příchodu téměř milionu uprchlíků do země v roce 2015. V Ellwangenu migranti bydlí v bývalých kasárnách německé armády.

Žadatele o azyl ze subsaharské Afriky německé úřady většinou odmítají s tím, že jde o ekonomické migranty, nikoliv o válečné uprchlíky.

Deportace se ale často nedaří kvůli tomu, že lidé nemají cestovní dokumenty. Jen loni z tohoto důvodu muselo v Německu zůstat 65 tisíc lidí.

Nový ministr vnitra Horst Seehofer po nástupu do funkce uvedl, že zrychlení a zefektivnění deportací neúspěšných žadatelů je jeho prioritou. 

Policejní vozy před ubytovnou v Ellwangenu.
Policejní vozy před ubytovnou v Ellwangenu. | Foto: Reuters

Někdy z Německa neodletí ani ti migranti, kteří dostali příkaz k deportaci, a mají dokonce i letenku.

"Když se blíží den deportace, většinu dotyčných lidí nemůžeme vyzvednout, protože se stáhnou do podzemí," řekl listu Welt am Sonntag mluvčí bavorského ministerstva vnitra. Mezi "zmizelými" jsou často lidé, kteří se dopustili trestných činů nebo jejichž skutečná identita nebyla ověřena.

Odjelo jen minimum

V zemi je například přibližně 200 tisíc Afghánců, kteří požádali o azyl. Německé úřady v jejich případě odmítly zhruba každou druhou žádost. Jenže jen šest tisíc Afghánců letos dobrovolně odjelo nebo uposlechlo příkaz k deportaci.

A Tunisané, Alžířané nebo Maročané už nemají vůbec nárok na azyl, ačkoliv loni podle listu Süddeutsche Zeitung někteří žadatelé uspěli s odvoláním a azyl dostali.

Podívejte se na video: Měli jsme proti uprchlíkům použít vodní děla? ptala se Angela Merkelová

Jediný duel před televizními kamerami podstoupila před německými volbami kancléřka Angela Merkelová s lídrem sociálních demokratů Martinem Schulzem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy