Statisíce dětí Rohingů živoří v nebezpečí. Bangladéš chce obří krizi řešit stavbou nového ostrova

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 2. 2018 21:16
Přes 700 000 rohingských dětí je uvězněno v Barmě nebo v přeplněných uprchlických táborech v Bangladéši.
Foto: Reuters

Dháka - Doma v Barmě čelí Rohingové pronásledování a brutálnímu násilí ze strany armády, v uprchlických táborech v Bangladéši nejistotě a hrozbě blížícího se monzunového období.

Od poslední vlny exodu z Barmy do sousedního Bangladéše uběhlo půl roku. Za tu dobu překročilo hranice na 700 000 lidí.

Navíc podle poslední zprávy organizace UNICEF je mezi rohingskými uprchlíky v bangladéšských táborech okolo 534 000 dětí, zatímco dalších zhruba 185 000 zůstalo v Barmě, kde jim hrozí násilí a nucené stěhování z vypalovaných vesnic.

"Nějakých 720 000 rohingských dětí je v podstatě uvězněno - ať už násilím a pronásledováním v Barmě, nebo v přeplněných uprchlických táborech v Bangladéši bez možnosti vrátit se domů," vysvětlil ředitel krizových programů UNICEF Manuel Fontaine. "Jde o krizi bez možnosti rychlé nápravy, může trvat roky, než se vyřeší, pokud se nevynaloží úsilí na vyřešení klíčových příčin," dodal.

V uprchlických táborech jsou Rohingové nyní v ohrožení také kvůli blížící se monzunové sezoně, která může začít už na konci dubna. Bouře by mohly přinést katastrofální záplavy, čímž by se zhoršily hygienické podmínky a kvalita vody. To může snadno vést k masivnímu šíření závažných onemocnění.

Budování nového ostrova

Bangladéš se s riziky snaží vypořádat novým projektem. Pomoci zvládat uprchlickou krizi mu má bahnitý a neobývaný kus půdy v Bengálském zálivu, který se snaží přebudovat na ostrov s detenčním centrem pro až 100 000 příslušníků této muslimské menšiny.

Na ostrově se již několik měsíců hořečnatě staví protipovodňové hráze.
Na ostrově se již několik měsíců hořečnatě staví protipovodňové hráze. | Foto: Reuters

Stihnout to musí do dubna, než oblast začnou jako každý rok sužovat tropické bouře. Na přípravě ostrova pracují britské a čínské stavební firmy. Problém je ale v tom, že ostrov je v období dešťů extrémně zranitelný. Ne náhodou se nazývá Bhasan Char, což v bengálštině znamená "plovoucí ostrov". Objevil se asi 30 kilometrů od pobřeží teprve zhruba před 20 lety. Každý rok ho od června do září zaplaví voda.

Posledních pár měsíců se na něm hořečnatě staví - zatím hlavně protipovodňové zátarasy, ale v plánu jsou bloky cihlových domů na sloupech vybavených solárními panely. Takových bloků má být na ostrově 1440, každý z nich bude domovem pro 16 rodin.

Stavba na bahnitém ostrově nedaleko bangladéšských břehů.
Stavba na bahnitém ostrově nedaleko bangladéšských břehů. | Foto: Reuters

Humanitární organizace ale považují celý projekt za příliš riskantní. "Nikdo v naší komunitě, s kým jsme mluvili, si nemyslí, že je to dobrý nápad. Jedná se o bahnitý ostrov, který se objevil teprve nedávno," cituje agentura Reuters zástupce ředitele jihoasijské kanceláře Amnesty International Omara Waraicha.

Nedaleko ostrova navíc leží další, který je obývaný, a lidé, kteří na něm žijí, říkají, že monzunové období si každý rok vyžádá několik obětí na životech.

Než se budou moci vrátit domů

Ostrov s táborem pro 100 000 lidí je podle bangladéšského premiéra jen dočasným řešením uprchlické krize. Cílem je především ulehčit uprchlickému táboru na hranicích s Barmou, do kterého od loňského srpna přišlo už téměř 700 000 lidí.

Rohingové by zde mohli čekat, než se budou moci vrátit domů nebo než dostanou azyl někde jinde. Bangladéš jim tím neposkytuje žádné jistoty ani občanství nebo povolení k trvalému pobytu.

Improvizovaná restaurace na "plovoucím ostrově" pro dělníky.
Improvizovaná restaurace na "plovoucím ostrově" pro dělníky. | Foto: Reuters

Na ostrově také budou podle zjištění Reuters bezpečnostní jednotky a několik desítek policistů. Bangladéš se sice brání tvrzení, že by šlo o koncentrační tábor, ale lidé v něm nebudou mít práva jako občané Bangladéše.

Rohingové se ale zatím vrátit domů nemohou. Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě pronásledování, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Od loňského srpna prchají Rohingové ze západního Arakanského státu před masakry, které páchá barmská armáda na místním muslimském obyvatelstvu a které OSN označuje za genocidu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 30 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 59 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy