Nález masového hrobu donutil barmskou armádu mluvit. Poprvé přiznala, že zavraždila Rohingy

ČTK ČTK
11. 1. 2018 15:40
Představitelé barmské armády přiznali, že její vojáci zastřelili deset muslimských Rohingů. Ty nazývají "bengálskými teroristy".
Rohingové v uprchlickém táboře v Bangladéši.
Rohingové v uprchlickém táboře v Bangladéši. | Foto: Reuters

Rangún - Barmská armáda přiznala, že její vojáci společně s buddhistickými vesničany zavraždili deset příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů. Jejich těla byla nalezena v masovém hrobě v jedné z vesnic v Arakanském státě na severu Barmy.

Je to první přiznání provinění barmských bezpečnostních sil.

Barmští vojáci po srpnových útocích rohingských povstalců zahájili v Arakanském státě razie. V důsledku toho uteklo do sousedního Bangladéše přes 650 tisíc Rohingů.

Barmská armáda nyní uvedla, že její členové společně s vesničany zabili muslimské "teroristy", které vojáci zajali při povstaleckých útocích na začátku září. "Vesničané a příslušníci bezpečnostních složek přiznali, že spáchali vraždu," napsala barmská armáda podle agentury Reuters ve středečním prohlášení.

OSN a Spojené státy již dříve označily kampaň proti Rohingům za etnickou čistku. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn prohlásil, že operace barmské armády proti Rohingům nesou známky genocidy. Barma tato obvinění odmítá.

Zabili jsme "bengálské teroristy"

Masový hrob s deseti těly byl objeven 18. prosince v jedné z pobřežních vesnic asi 50 kilometrů od metropole Arakanského státu Sistwei.

"Bezpečnostní složky prováděly 1. září v oblasti čisticí operaci, když byly napadeny bengálskými teroristy ozbrojenými holemi a meči," napsala dále armáda v prohlášení.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o Bengálcích, tedy o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě pronásledování, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

"Deset útočníků bylo polapeno, zbytek armáda zahnala na útěk střelbou do vzduchu. Zajatci měli být předáni policii, ale ozbrojenci pokračovali ve svých útocích a zničili dvě vojenská vozidla výbušninami," napsala dále armáda s odvoláním na výsledky vyšetřování případu.

"Rozhořčení buddhističtí vesničané, kteří při útocích ozbrojenců ztratili své příbuzné, chtěli zajatce zabít. Nahnali je do hrobu na okraji vesnice a pobodali je. Příslušníci bezpečnostních sil je pak zastřelili," dodává se v prohlášení s tím, že zodpovědní budou pohnáni ke spravedlnosti.

Jen špička ledovce

Organizace pro lidská práva Amnesty International podotkla, že prohlášení je "ostrým protikladem k dosavadní barmské armádní politice popírání jakýchkoliv prohřešků".

"Je to ale jen špička ledovce a vyžaduje nezávislé vyšetření, které by odhalilo, jaká další zvěrstva byla spáchána při etnických čistkách, jež vyhnaly ze země přes 650 tisíc Rohingů," konstatovala organizace v komuniké.

Video: Vypálené vesnice v Barmě? V zemi se odehrává občanská válka, oběťmi jsou hlavně civilisté, říká Soe

Pronásledování muslimské menšiny Rohingů je neakceptovatelné, upozorňuje ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Soe. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 50 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy