Premiérem Francie je učitel němčiny. Jsem čestný, říká

Martin Novák Martin Novák
16. 5. 2012 20:14
Novým ministrem zahraničí je matador Socialistické strany Laurent Fabius
Jean-Marc Ayrnault.
Jean-Marc Ayrnault. | Foto: Reuters

* Ayrnault učil němčinu, je považován za germanofila * Poslancem parlamentu je už od roku 1986 * Diplomacii možná povede Laurent Fabius, odpůrce Evropské ústavy

Paříž - Sestavením francouzské vlády pověřil nový prezident Francois Hollande svého dlouholetého přítele a kolegu ze Socialistické strany Jeana-Marka Ayraulta.

Čím se výrazně odlišuje od svých předchůdců ve funkci, která je ve Francii poněkud ve stínu prezidenta? Jazykovým vybavením. Umí německy, což u francouzských politiků nebývá obvyklé.

Do tandemu k německé kancléře Angele Merkelové by se tak místo Hollanda hodil spíše Ayrault, nicméně ve francouzském systému má - na rozdíl od německého - hlavní slovo prezident, takže se Ayrnault a Merkelová příliš často nepotkají.

Dvaašedesátiletý stříbrovlasý Ayrault se dlouho živil jako učitel němčiny, už od roku 1986 byl poslancem parlamentu za Socialistickou stranu. Působil také jako starosta města Nantes.

Před patnácti lety dostal jako starosta pokutu za netransparentní výběrové řízení na tisk lokálního časopisu. Tvrdí, že nesl jako starosta politickou odpovědnost, ale přímo o tendru ani jeho výsledku nerozhodoval.

"Jsem čestný člověk a vždy budu," říká k tomu dnes.

Pracoval jako Hollandův poradce v jeho volebním štábu. Podle agentury Reuters má velmi dobré vztahy s vedením německé sociální demokracie, která je nyní v opozici a může jen doufat, že v příštích volbách "sesadí" zatím podle průzkumů stále populární Merkelovou a její CDU (křesťanské demokraty).

S Hollandem premiér sdílí názor, že pakt rozpočtové kázně, který přijaly vlády pětadvaceti zemí EU s výjimkou České republiky a Británie, je nutné znovu otevřít a zapracovat do něj prvky, které zajistí hospodářský růst.

Což je ovšem přesně to, co Německo udělat nechce, takže se očekávají složitá jednání mezi Paříží a Berlínem. "Každá strana musí udělat krok směrem k té druhé. Musíme najít konsensus," tvrdí nový premiér.

Vzhledem k velikosti a vlivu Francie je v zahraničí vždy sledované obsazení křesla ministra zahraničí. Tím se ve středu stal nějdejší ministr financí a průmyslu, jeden z nejvlivnějších mužů v rámci Socialistické strany Laurent Fabius.

Ministrem financí bude někdejší šéf resortu pro evropské záležitosti Pierre Moscovici. O Martine Aubryové, která v socialistických primárkách prohrála nominační souboj o prezidentskou kandidaturu právě s Hollandem, se hovořilo jako o budoucí ministryni školství, ale podle posledních zpráv se do vlády nakonec nedostala.

S podobou kabinetu ale mohou výrazně zahýbat parlamentní volby, plánované už na polovinu června. Pokud by levice nezískala dost hlasů, musel by zřejmě Hollande vládu přebudovat tak, aby byla schopná získat v parlamentu důvěru. Také z toho důvodu chystají socialisté v některých "ohrožených" okrscích předvolební dohodu se zelenými, komunisty a Levicovou stranou Jeana-Luca Mélenchona.

Podle dosavadních průzkumů by ale socialisté měli i parlamentní volby vyhrát, takže Ayrault zřejmě v premiérském křesle vydrží.

 

Právě se děje

Další zprávy