Premiéra Mali zadrželi vojáci. Pak oznámil demisi vlády

ČTK ČTK
11. 12. 2012 22:30
Podle vojáků chtěl uprchnout do Francie. Mluvčí vojáků popřel, že by šlo o puč
Armáda Mali.
Armáda Mali. | Foto: Reuters

Bamako/New York - Prozatímní prezident Mali v úterý v noci jmenoval novým premiérem bývalého generálního tajemníka prezidentské kanceláře Djanga Cissoka. Podle agentur to oznámila maliská státní televize.

Cissoko ve funkci ministerského předsedy nahradí Cheicka Modibu Diarru, který několik hodin předtím po zadržení vojáky oznámil demisi své vlády. Podle vojáků chtěl dosavadní premiér uprchnout do Francie. Mluvčí vojáků popřel, že by šlo o puč. Diarra však podle něj brzdil stabilizaci země.

Zadržení šedesátiletého premiéra v úterý odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

"Vy, muži a ženy, kteří máte obavy z budoucnosti naší země, doufáte v mír. Proto já, Cheikh Modibo Diarra, podávám demisi spolu s celou vládou," oznámil Diarra bez dalšího vysvětlení. Zatčení Diarry přikázal podle agentury AFP vůdce předchozího březnového pokusu o převrat, kapitán Amadou Haya Sanogo. Diarra byl zadržen ve svém bydlišti v maliské metropoli Bamaku.

Nejde o puč, tvrdí mluvčí vojáků

"Země je v krizi, ale on blokuje instituce," řekl podle agentury Reuters Bakary Mariko, mluvčí skupiny vojáků, která se už v březnu pokusila uchvátit moc. "Toto není puč. Prezident je stále ve funkci, ale premiér už nepůsobil ve prospěch zájmů země," dodal mluvčí. Diarra bude zadržován, dokud prozatímní prezident Mali nejmenuje nového premiéra, řekl mluvčí stanici BBC.

Ministerského předsedu zadržela dvacítka vojáků, kteří přišli z posádkového města a základny bývalých pučistů Kati, řekl AFP zdroj z okolí premiéra. "Řekli mu, že jim zatčení přikázal kapitán Sanogo," potvrdil zdroj. Podle informací agentury AP byl Diarra odvezen do kasáren v Kati nedaleko Bamaka.

Diarra se podle některých zdrojů už připravoval k odletu do Paříže a jeho letoun už byl připraven na letišti. Není jasné, zda byla cesta plánovaná, nebo zda premiér chtěl uniknout hrozícímu zatčení.

Sever chudé západoafrické země po nedotaženém jarním vojenském puči ovládli islamisté, kteří využili politického vakua. Diarra minulý týden svolal demonstraci vyzývající OSN k přijetí rezoluce na podporu chystané mezinárodní intervence s cílem osvobodit sever Mali od islamistů. Vůdce pučistů přitom podle všeho nechce v zemi cizí vojáky, protože se obává, že by to oslabilo jeho moc.

OSN Diarrovo zadržení odsoudila

Rada bezpečnosti OSN v úterý Diarrovo zadržení odsoudila a pohrozila uvalením cílených sankcí na osoby, které blokují návrat k ústavnímu pořádku. Prezidenta vyzvala, aby rychle jmenoval vládu národní jednoty. Ke jmenování nové vlády vybídla i Francie, která podporuje projednávanou zahraniční vojenskou intervenci proti islamistům na severu země.

Diarra, bývalý vědec pracující pro NASA a šéf Microsoftu pro Afriku, byl v dubnu jmenován prozatímním premiérem s úkolem obnovit občanskou vládu po pokusu o převrat. Tři klíčová ministerstva - obrany, vnitra a územní správy - však byla svěřena důstojníkům, kteří mají blízko k březnovým pučistům.

Ačkoli moc byla formálně vrácena civilistům, vojáci si udrželi značný vliv. Diarrovo zadržení podle zpravodaje BBC naznačuje, že se armáda stále vměšuje do politiky, a mohlo by to zkomplikovat diplomatická jednání o možné vojenské intervenci afrických států proti islamistům na severu Mali.

 

Právě se děje

Další zprávy