Mali má po březnovém převratu úřadujícího prezidenta

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 4. 2012 13:54
Do úřadu byl uveden dosavadní předseda parlamentu Dioncounda Traoré
Armáda v Mali.
Armáda v Mali. | Foto: Reuters

Bamako - Západoafrické Mali má po nedávném vojenském převratu prozatímního prezidenta. Do úřadu byl po dohodě pučistů s regionálními státy uveden dosavadní předseda parlamentu Dioncounda Traoré.

Vojsko se moci v Mali ujalo 22. března, před necelým týdnem ale po silné zahraniční kritice a tlaku regionálních organizací souhlasilo s odchodem výměnou za amnestii pro strůjce převratu.

Traoré během ceremonie v hlavním městě Bamaku slíbil, že bude respektovat ústavu i "územní celistvost země", v jejíž severní polovině separatisté minulý pátek vyhlásili nezávislý stát Azavad.

Tuarežským povstalcům i islamistům, kteří je v minulých týdnech během tažení severem země podporovali, sedmdesátiletý úřadující prezident v projevu pohrozil nemilosrdnou válkou, pokud neskončí s drancováním a znásilňováním a neopustí města, která zabrali.

Sousedé Mali a bezpečnostní experti se obávají, že území a města obsazená rebely se mohou stát útočištěm spojenců teroristické sítě Al-Káida a islamistů, kteří se v částech nově ovládaných území na severu země snaží zavést islámské právo šaría. Sever Mali má větší rozlohu než Francie.

Přísahy nového úřadujícího prezidenta se v Bamaku zúčastnil i šéf bývalé junty kapitán Amadou Sanogo.

Junta se po mezinárodních sankcích minulý týden dohodla s regionálním hospodářským sdružením ECOWAS na předání moci do rukou prozatímního prezidenta, na vytvoření přechodné vlády a vyhlášení všeobecné amnestie, která se má týkat i strůjců puče.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Británie se omluvila za opomíjení padlých příslušníků jiných ras

Británie se omluvila za nedostatečné připomínání asi 350 tisíc černošských a asijských padlých vojáků bojujících za britské impérium ve světových válkách. Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem jejich přehlížení patrně byl "všudypřítomný rasismus", říká zpráva, kterou nechala zpracovat Komise Společenství pro válečné hroby (CWGC).

Nezávislé vyšetřování dospělo k závěru, že stovky tisíc obětí z 1. světové války většinou z Afriky a Blízkého východu nebyly připomínány jménem, nebo nebyly připomínány vůbec.

CWGC usiluje o to, aby se na všechny padlé vojáky v obou světových válkách vzpomínalo stejně - bez ohledu na hodnost, náboženství nebo rasu. Britský ministr obrany Ben Wallace dnes v parlamentu řekl, že není pochyb o tom, že předsudky sehrály svou roli v některých selháních Imperiální komise pro válečné hroby, která byla předchůdkyní CWGC.

"Jménem Komise Společenství pro válečné hroby a vlády, tehdy i dnes, se chci omluvit," řekl Wallace. Vyjádřil také "hlubokou lítost", že náprava situace trvala tak dlouho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy