Mali má po březnovém převratu úřadujícího prezidenta

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 4. 2012 13:54
Do úřadu byl uveden dosavadní předseda parlamentu Dioncounda Traoré
Armáda v Mali.
Armáda v Mali. | Foto: Reuters

Bamako - Západoafrické Mali má po nedávném vojenském převratu prozatímního prezidenta. Do úřadu byl po dohodě pučistů s regionálními státy uveden dosavadní předseda parlamentu Dioncounda Traoré.

Vojsko se moci v Mali ujalo 22. března, před necelým týdnem ale po silné zahraniční kritice a tlaku regionálních organizací souhlasilo s odchodem výměnou za amnestii pro strůjce převratu.

Traoré během ceremonie v hlavním městě Bamaku slíbil, že bude respektovat ústavu i "územní celistvost země", v jejíž severní polovině separatisté minulý pátek vyhlásili nezávislý stát Azavad.

Tuarežským povstalcům i islamistům, kteří je v minulých týdnech během tažení severem země podporovali, sedmdesátiletý úřadující prezident v projevu pohrozil nemilosrdnou válkou, pokud neskončí s drancováním a znásilňováním a neopustí města, která zabrali.

Sousedé Mali a bezpečnostní experti se obávají, že území a města obsazená rebely se mohou stát útočištěm spojenců teroristické sítě Al-Káida a islamistů, kteří se v částech nově ovládaných území na severu země snaží zavést islámské právo šaría. Sever Mali má větší rozlohu než Francie.

Přísahy nového úřadujícího prezidenta se v Bamaku zúčastnil i šéf bývalé junty kapitán Amadou Sanogo.

Junta se po mezinárodních sankcích minulý týden dohodla s regionálním hospodářským sdružením ECOWAS na předání moci do rukou prozatímního prezidenta, na vytvoření přechodné vlády a vyhlášení všeobecné amnestie, která se má týkat i strůjců puče.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy