"Odmítli jsme se sejít s Haftarem, rozhovory se v Moskvě vedou s představiteli Turecka a Ruska," uvedl Chálid Mišrí, předseda legislativního orgánu, která v Libyi zastává funkci senátu.
Haftarova Libyjská národní armáda (LNA) vede proti ozbrojeným silám mezinárodně uznávané Sarrádžovy vlády ofenzivu, při níž minulý týden dobyla strategicky významné město Syrta.
Lev Děngov, který stojí v čele ruské kontaktní skupiny pro Libyi, dříve uvedl, že Sarrádž a Haftar mají v Moskvě dohodnout "podmínky budoucího urovnání v Libyi a mohou i podepsat detailní dohodu o příměří". Možnost osobní schůzky ani jedna strana nepotvrdila, s jistotou se zástupci znesvářených stran měli setkat se zástupci Ruska a Turecka. Představitelé Spojených arabských emirátů a Egypta jsou v Moskvě přítomni jako pozorovatelé.
Polní maršál Haftar vyslyšel výzvu prezidentů Turecka a Ruska, kteří navrhli, aby boje mezi jeho vojskem a vládou v Tripolisu obě strany ukončily 12. ledna. K mírovému řešení vyzvali i zástupci evropských zemí a institucí Evropské unie. Klid zbraní znepřátelené strany víceméně dodržují od půlnoci ze soboty na neděli.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož v pondělí v Moskvě zastupují ministři zahraničí a obrany, novinářům sdělil, že mírové rozhovory pokračují "pozitivním směrem". "Doufám, že v brzké době bude podepsána dohoda o zastavení palby (…) Snažíme se o to, aby bylo příměří v Libyi trvalé," řekl.
Turecký prezident dodal, že se 19. ledna hodlá osobně zúčastnit konference o Libyi v Berlíně, na níž by se měli sejít hlavní aktéři konfliktu. Kromě Německa a Turecka by na summitu mělo mít své zástupce také Rusko či Itálie.
Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara. Ačkoliv to Moskva popírá, podle Ankary bojuje po Haftarově boku 2500 ruských žoldnéřů. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky loni v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma vládami, které soupeří o moc, byly zabity a zraněny stovky civilistů.