Trump, Schröder nebo Le Pen. Překvapivé volby, které průzkumy a dotazníky neodhadly

Martin Novák Martin Novák
26. 1. 2023 6:36
Češi se v sobotu dozvědí jméno nového prezidenta. Stane se jím Petr Pavel, nebo Andrej Babiš. Online deník Aktuálně.cz vybral z nedávné historie příklady čtyř voleb a jednoho referenda, které dopadly jinak, než průzkumy a sázkové kanceláře očekávaly.
Sbohem, Evropská unie.
Sbohem, Evropská unie. | Foto: Reuters

Sunderland přehodil výhybku. Velká Británie 2016

Britské referendum o vystoupení z Evropské unie skončilo v červnu 2016 překvapivým vítězstvím zastánců brexitu v poměru 51,9 ku 48,1 procenta. Průzkumy sice ukazovaly, že rozdíl nebude velký, ale hovořily vesměs ve prospěch setrvání v EU. Podobně i agentura YouGov zveřejnila hned po uzavření hlasovacích místností 23. června takzvaný exit poll, dotazování provedené po samotném odvolení, založené na vyjádření pěti tisíc lidí. Vyplývalo z něj, že 52 procent je pro unii a 48 proti ní.

Evropa se na chvíli uklidnila, než před půlnocí přišly výsledky z města Sunderland na severu Anglie. Experti tvrdili, že toto město s vysokou nezaměstnaností bude lakmusovým papírkem pro to, jak se může vyvíjet hlasování v celé zemi - pokud v Sunderlandu zastánci EU vyhrají nebo prohrají jen těsně, Británie zřejmě zůstane v Evropské unii.

Čísla ze Sunderlandu byla ale pro ty, kdo chtěli zůstat, ledovou sprchou. Pro odchod hlasovalo 61,3 procenta lidí, zatímco banka J.P. Morgan ve své analýze před referendem očekávala jen 56 procent. Bylo jasné, že je to zásadní zlom.

A také byl, od té doby už přicházely pro zastánce setrvání v EU jen špatné zprávy. Ráno bylo vše jasné: Velká Británie dá Evropské unii sbohem.

 

Právě se děje

Další zprávy