Trump, Schröder nebo Le Pen. Překvapivé volby, které průzkumy a dotazníky neodhadly

Martin Novák Martin Novák
26. 1. 2023 6:36
Češi se v sobotu dozvědí jméno nového prezidenta. Stane se jím Petr Pavel, nebo Andrej Babiš. Online deník Aktuálně.cz vybral z nedávné historie příklady čtyř voleb a jednoho referenda, které dopadly jinak, než průzkumy a sázkové kanceláře očekávaly.
Gerhard Schröder loučící se se stranou.
Gerhard Schröder loučící se se stranou. | Foto: Reuters

Sprintující a končící Schröder. Německo 2005

Před osmnácti lety chybělo málo, aby Angela Merkelová do úřadu spolkové kancléřky vůbec neusedla. Tehdy několik měsíců před volbami měla její Křesťanskodemokratická unie (CDU) náskok až dvaceti procentních bodů několik týdnů před volbami. Na začátku volebního týdne byl rozdíl pořád ještě deset procent.

Sociální demokracie (SPD) a v jejím čele Gerhard Schröder nebyli původně v době vypsání voleb na říjen 2005 populární. Tehdejší kancléř tvrdil, že kvůli zachování ekonomického růstu a fungujícího sociálního státu jsou nutné některé bolestivé změny. Zvýšil věkovou hranici pro odchod do důchodu a seškrtal finanční podporu pro nezaměstnané.

Vzhledem k tomu, že Schröder už dříve oznámil odchod z politiky nehledě na výsledek voleb, vedl velmi uvolněnou, ale zároveň energickou kampaň. Konkurenční křesťanské demokraty vykresloval jako stranu s neoliberálním programem, kterou nezajímá život obyčejných Němců.

Přesvědčivější byl Schröder i v televizních debatách. Německá veřejnost na projevy Merkelové ještě nebyla zvyklá a její výkony připadaly mnoha lidem neslané nemastné. Naproti tomu Schröder byl bojovný a jakoby nabitý energií.

Sčítání hlasů pak skončilo překvapením. Dosavadního kancléře a předsedu sociálních demokratů Gerharda Schrödera nakonec porazila Angela Merkelová jen o necelé procento. Výsledek byl tak těsný, že Merkelová mohla vládnout jen ve velké koalici právě se sociálními demokraty. Schröder ale v závěru kampaně předvedl málo vídaný finiš.

 

Právě se děje

Další zprávy