New York - Každoroční volba světové osobnosti roku časopisu Time nepřinesla žádné překvapení.
Stal se jí nastávající čtyřiačtyřicátý prezident Spojených států amerických Barack Hussein Obama, který bude prvním prezidentem země s afroamerickým původem.
Americký magazín zveřejnil výsledky ankety na svých webových stránkách.
Obama se těší velké popularitě na celém světě, což ostatně potvrzují různé sociologické výzkumy z období před i po amerických volbách.
Přitom v zahraničí je jeho popularita mnohdy vyšší než v samotných USA. I tam ale díky svému charismatu trhá rekordy v různých žebříčcích oblíbenosti mezi Američany.
Vyhráli zločinci, boháči, chudí i abstraktní...
Historie jmenování osobnosti roku magazínu Time sahá až do roku 1927, odkdy tradice funguje.
Kdo byl osobností roku 2007? Podívejte se
Osobností roku se přitom několikrát staly i - mírně řečeno - kontroverzní postavy. V roce 1938 byl například jmenován vůdce Třetí říše Adolf Hitler.
Stalo se tak poté, co dosáhl na mnichovské konferenci svého - destrukce Československé republiky. A to bez jediného výstřelu.
Další osobností roku, která se do světových dějin nezapsala příliš dobrým jménem, byl íránský nejvyšší ajattoláh Chomejní, vůdce islámské revoluce, která svrhla vládnoucího šáha a zavedla islámskou republiku.
Mezi další významné postavy, které Time vybral, patří například zpěvák kapely U2 Bono Vox či zakladatel Microsoftu Bill Gates se svou ženou.
A kromě nich také počítač i "VY"
Kromě konkrétních postav se v minulosti prosadily i společenské skupiny, ale také elektronika.
V roce 1966 byla osobností roku vyhlášena generace do 25 let, v roce 1975 zase americké ženy. Takový výsledek se opakoval až po více než třiceti letech v roce 2006, kdy Time oznámil, že vítězem jste "VY".
"Za to, že jste se chopili otěží globálních médií, založili a budovali novou digitální demokracii, za to, že jste pracovali zadarmo a předčili profesionály v jejich vlastní hře, se osobností roku stáváte vy," oznámil tehdy redaktor časopisu Lev Grossman.
Asi nejkurióznějším vítězem se pak stal stolní počítač, který se na prvním místě umístil v roce 1982, tedy rok poté, co jej jako první uvedla na trh společnost IBM.