Měla pro FBI analyzovat islamistu. Překladatelka z Československa se za něj ale nakonec provdala

Zahraničí Zahraničí
2. 5. 2017 15:43
Osmatřicetiletá překladatelka FBI měla za úkol analyzovat komunikaci muže, který byl bojovníkem tzv. Islámského státu. Nakonec se ale do teroristy zamilovala a v Sýrii se za něj provdala. Na příběh Daniely Greeneové, která se narodila v Československu a vyrůstala v Německu, upozornila stanice CNN. Greeneová se nakonec po několika týdnech vrátila zpátky do USA, kde ji okamžitě zatkli. Dostala dva roky vězení.
Bojovníci Islámského státu - ilustrační foto.
Bojovníci Islámského státu - ilustrační foto. | Foto: ČTK

Washington - Daniela Greeneová začala spolupracovat s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) v roce 2011 jako překladatelka. Uměla totiž výborně německy.

V lednu 2014 ji přidělili k detroitské pobočce FBI, kde se podílela na případu německého teroristy, označeného ve spisu jako "jedinec A".

Tehdy se život osmatřicetileté ženy, která se narodila v Československu a vyrůstala v Německu, zásadně změnil. Do "jedince A" se zamilovala.

Oním hlídaným teroristou byl Denis Cuspert, německý raper známý pod pseudonymem Deso Dogg. Zjistil to reportér americké stanice CNN poté, co prošel soudní dokumenty, články v německých médiích, videa i vládní bulletiny.

Cuspert odjel v roce 2013 do Sýrie, kde se přidal k bojovníkům tzv. Islámského státu. A nebyl to jen nějaký pěšák.

Přijal zde nové jméno - Abú Talha Almání - a složil píseň o teroristovi Usámu bin Ládinovi.

Vyhrožoval také smrtí tehdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi a natočil řadu propagačních videí. Včetně jednoho, ve kterém držel čerstvě sťatou hlavu.

Potichu do Sýrie

Greeneová měla v FBI za úkol analyzovat Cuspertovu komunikaci. Terorista ji ale zaujal natolik, že se rozhodla přejít na druhou stranu.

Deso Dogg alias Abú Talha Almání.
Deso Dogg alias Abú Talha Almání. | Foto: ČTK

Jedenáctého června 2014 Greeneová oznámila svému nadřízenému v FBI, že odjede do Německa navštívit svou rodinu. Ve skutečnosti si ale koupila letenku do Turecka.

Tam se přesunula do města Gaziantep na jihu země, odkud se přes hranice dostala až do Sýrie. Vyhledala Cusperta a krátce poté se za něj provdala.

Zároveň ho informovala, že se o něj zajímá FBI.

"To je život"

Greeneová byla jednou z mnoha tzv. džihádistických nevěst. Tedy dívek a žen, které přijely na území ovládané Islámským státem a provdaly se za jeho bojovníky. Některé z nich s tamním prostředím splynuly, jiné si uvědomily svůj omyl.

K těm druhým patří i Greeneová, která se pár týdnů po svatbě rozhodla vrátit do USA.

V jednom z posledních e-mailů, které Greeneová posílala ze Sýrie neznámé osobě, napsala: "Pravděpodobně skončím na dlouhou dobu ve vězení, až se vrátím. Ale to je život. Někdy si přeju, abych mohla vrátit čas."

Jak Greeneová předpokládala, hned po příjezdu ji zatkli a poslali do vazby.

Greeneová během vyšetřování spolupracovala s policií, což přispělo k tomu, že nakonec dostala mírný trest - jen dva roky odnětí svobody. Z vězení vyšla loni v srpnu a nyní pracuje jako hosteska v hotelu.

S novináři o svém případu odmítá mluvit. "Když se s vámi o tom budu bavit, moje rodina bude v nebezpečí," řekla Greeneová reportérovi CNN s tím, že dál už se k tomu vyjadřovat nebude.

Nepříznivé světlo

Kauza "přeběhlice" vrhá na FBI nepříznivé světlo, protože jedním z hlavních úkolů tohoto úřadu je pátrat po přívržencích Islámského státu na území USA. Což se v případě Greeneové "zvrtlo".

"Je to velká ostuda pro FBI, o tom není pochyb," řekl CNN bývalý mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby. A dodal, že pro vstup do Sýrie Greeneová potřebovala povolení přímo od špiček Islámského státu.

Většina lidí při vstupu na syrská území pod kontrolou Islámského státu riskuje, že bude zabita. "Takže aby se Greeneová jako Američanka, žena a zaměstnankyně FBI dostala až do rezidence jednoho ze známých vůdců Islámského státu, muselo to být koordinované," uvedl Kirby, který je nyní komentátorem CNN pro otázky národní bezpečnosti.

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy