Zahraničí
6. 4. 2018 19:22
Ze syrského města Dumá na začátku týdne odešla více než tisícovka povstalců s rodinami. Leží ve východní Ghútě, kam se dlouhodobě nemohla dostat humanitární pomoc. Město přitom před víkendem čelilo intenzivnímu bombardování ze strany syrského režimu. Lidem, kteří žijí v katastrofálních podmínkách, pomáhá i Evropská unie a její členové. Od začátku války přispěli více než 10 miliardami eur.
Kde jinde ve světě EU poskytuje humanitární pomoc?
Kromě Sýrie unie pomáhá i v dalších oblastech Blízkého východu, například v Iráku a Palestině. Palestincům v Pásmu Gazy zajišťuje zdravotní péči a pitnou vodu, ale podporuje i vzdělávání nebo právní pomoc na Západním břehu Jordánu. Evropská komise vyčlenila na pomoc Palestincům pro loňský rok 20 milionů eur (zhruba 500 milionů korun).
V Africe unie klade důraz zejména na vzdělávání v krizových oblastech, na vymycování podvýživy nebo boj se suchem a špatnou vodou. Podpora směřuje nejméně do dvacítky států. Příčiny krizí, kvůli kterým EU pomáhá, jsou přitom různorodé. Od konfliktů v Demokratické republice Kongo a Středoafrické republice přes uprchlické vlny v Etiopii či Alžírsku až po nepřízeň počasí, která sužuje například Somálsko.
Právě v případě Středoafrické republiky EU od roku 2014 poskytla pomoc v hodnotě přes 400 milionů eur z rozpočtů unijních institucí i formou příspěvků od členských států.
V Asii pak EU pomáhala například v Nepálu po ničivém zemětřesení v roce 2015. V Latinské Americe evropské peníze směřovaly na Haiti nebo do Kolumbie či Mexika.