Zemřeli v roce 2017: Svět se loučil s velkými osobnostmi, odešla ale i temná jména historie

Hana Vařáková ČTK Hana Vařáková, ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2017 17:38
Také během letošního roku opustila tento svět řada osobností, jež v minulosti spoluvytvářely dějiny. Určovaly například zahraničněpolitický kurz svých států, sjednocovaly nejen svou zemi, kterou rozdělila studená válka, ale i evropský kontinent. Jeden z nich se jako poslední pozemšťan procházel po Měsíci, další skončili svou životní pouť ve věznicích. Projděte si náš přehled.
Foto: ČTK

Mário Soares (92), bývalý portugalský premiér a prezident

Zemřel 7. ledna. Soares byl klíčovou osobností portugalské politiky v době přechodu k demokracii po pádu tamní diktatury v roce 1974. Přezdívalo se mu "otec portugalské demokracie".

V 70. letech založil Socialistickou stranu. Hlavou státu byl v letech 1986 až 1996, předtím byl po dvě období premiérem. Jeho druhá vláda prosadila vstup Portugalska do Evropského společenství (dnešní Evropské unie). Portugalci byli původně proti evropské integraci, Soaresovi se ale podařilo otočit jejich odmítavý názor.

Soares proslul jako silný zastánce integrace postkomunistických středoevropských států do Evropské unie i do NATO. Koncem prosince 1989 se stal první hlavou země, která - soukromě - přijela do Prahy po sametové revoluci. Setkal se tehdy s Václavem Havlem a věnoval mu automobil Renault 21.

 

Právě se děje

Další zprávy