Zemřeli v roce 2017: Svět se loučil s velkými osobnostmi, odešla ale i temná jména historie

Hana Vařáková ČTK Hana Vařáková, ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2017 17:38
Také během letošního roku opustila tento svět řada osobností, jež v minulosti spoluvytvářely dějiny. Určovaly například zahraničněpolitický kurz svých států, sjednocovaly nejen svou zemi, kterou rozdělila studená válka, ale i evropský kontinent. Jeden z nich se jako poslední pozemšťan procházel po Měsíci, další skončili svou životní pouť ve věznicích. Projděte si náš přehled.
Foto: ČTK

Mário Soares (92), bývalý portugalský premiér a prezident

Zemřel 7. ledna. Soares byl klíčovou osobností portugalské politiky v době přechodu k demokracii po pádu tamní diktatury v roce 1974. Přezdívalo se mu "otec portugalské demokracie".

V 70. letech založil Socialistickou stranu. Hlavou státu byl v letech 1986 až 1996, předtím byl po dvě období premiérem. Jeho druhá vláda prosadila vstup Portugalska do Evropského společenství (dnešní Evropské unie). Portugalci byli původně proti evropské integraci, Soaresovi se ale podařilo otočit jejich odmítavý názor.

Soares proslul jako silný zastánce integrace postkomunistických středoevropských států do Evropské unie i do NATO. Koncem prosince 1989 se stal první hlavou země, která - soukromě - přijela do Prahy po sametové revoluci. Setkal se tehdy s Václavem Havlem a věnoval mu automobil Renault 21.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy