Zemřel "Čechoslovák" Eugene Cernan, poslední muž, jenž se procházel po Měsíci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2017 0:44
Ve věku 82 let v pondělí zemřel americký astronaut Eugene Cernan, poslední člověk, který vstoupil na povrch Měsíce. O skonu muže, který byl v kosmu celkem třikrát, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Cernan měl české a slovenské předky a ČR několikrát navštívil, naposledy v roce 2008. Cernan se na Měsíc dostal při své třetí vesmírné výpravě v roce 1972 jako velitel lodi Apollo 17. Dva roky poté se vypravil do Československa, kam přivezl vlaječku, kterou měl s sebou na Měsíci. V roce 2001 pak v jižních Čechách přežil pád armádního vrtulníku, v němž cestoval.
Eugene Cernan.
Eugene Cernan. | Foto: Národní muzeum, Praha

Washington – Americký astronaut Eugene Andrew Cernan byl v prosinci 1972 posledním člověkem, který zanechal své stopy v prašném povrchu Měsíce. Zpět na modrou planetu tehdy Cernan odvážel kromě geologických vzorků i československou vlajku. Rodák z Chicaga se totiž vždy hlásil ke svým středoevropským kořenům. Jeho předkové přišli do USA počátkem 20. století z Čech a Slovenska. A dnes se jeho životní dráha uzavřela ve věku 82 let.

Památnou červenomodrobílou vlaječku se Cernan dokonce už pár let po návratu z Měsíce snažil předat oficiálním místům ve vlasti svých předků, u tehdejšího režimu ale neuspěl. V roce 1974 sice Cernan díky novinářské akreditaci na pár dní do Československa zavítal, jen málokdo se s ním však byl ochoten setkat. Měsíční suvenýr tak nakonec převzal tehdejší ředitel Astronomického ústavu ČSAV Luboš Perek a umístil jej v kopuli dalekohledu na observatoři v Ondřejově.

Cernan na tuzemsko i po této zkušenosti nezanevřel a po roce 1989 střední Evropu opakovaně navštívil. Pobyt v roce 2001 však mohl skončit tragicky – armádní helikoptéra, v níž Cernan spolu s kosmonautem Vladimírem Remkem letěl, havarovala u Milevska, když astronaut mířil na jih Čech do kraje svých předků. Nikdo ale naštěstí nezahynul a Cernanovi se téměř nic nestalo. Naposledy byl v Česku v roce 2008 i se svou vnučkou, prohlédli si výstavu Stopy lidí, na které byla i jeho vlajka z Měsíce.

Americký astronaut "československého" původu Eugene Cernan si s Jackem Schmittem zpívají, zatímco jdou po Měsíci během poslední mise programu Apollo. | Video: NASA

Jedni prarodiče z Kysuce, druzí z jižních Čech

Jeho dědeček se jmenoval Štefan Čerňan, babička Anna Lučanová. Oba pocházeli z Vysoké nad Kysucou v dnešním okresu Čadca. V centru obce ostatně mají místnost s expozicí věnovanou slavnému potomkovi zdejších rodáků. Sám Cernan rodiště svých prarodičů navštívil.

Tak jako mnoho Evropanů odešli i Čerňanovi do USA a usadili se v Chicagu. Zde se jim narodil syn Andrew. Ten si později vzal za manželku dívku českého původu Rosalii Cihlářovou a měl s ní syna Eugena. Astronautův dědeček z matčiny strany, František Cihlář, pocházel z jihočeských Borovan, babička Rosalie Peterková z Nuzic u Tábora.

Cernan je zářným příkladem amerického snu. Jeho pradědeček Václav Cihlář byl jihočeský podruh a zemřel jako žebrák na tuberkulózu.

Na Měsíci jsem viděl svět bez hranic

Eugene Cernan sloužil po vysoké škole v americkém námořním letectvu. Jako třicetiletý byl v roce 1964 přijat do třetí skupiny astronautů. Nejprve byl členem záložní posádky Gemini 9, po smrti obou členů hlavní posádky při leteckém neštěstí se ale v červnu 1966 na palubě této lodi vypravil do vesmíru. Byl mimo jiné druhým Američanem, který si vyzkoušel kosmickou procházku.

O tři roky později se Cernan vypravil do vesmíru znovu – v Apollu 10, které bylo v květnu 1969 poslední prověrkou před misí Neila Armstronga. Jako pilot přistávacího modulu se ocitl jen 15 kilometrů od Měsíce. Nejslavnější Cernanova mise pak přišla v prosinci 1972, kdy velel Apollu 17, které završilo americký měsíční program. Spolu s Harrisonem Schmittem na Měsíci strávili 75 hodin a absolvovali tři vycházky – mimo loď byli rekordních 22 hodin a čtyři minuty.

Výprava, která mimo jiné získala první konkrétní důkazy o měsíční vulkanické činnosti, je považovaná za vědecky nejúspěšnější expedici na Měsíc. Jejím návratem na Zemi ale 19. prosince americký program letů na Měsíc nazvaný Apollo skončil.

"Okamžik, když jsem stál na Měsíci a hleděl na Zemi, byl nezapomenutelný. Viděl jsem svět bez hranic – náboženských, rasových, jazykových, politických a jakýchkoli dalších, které budujeme my lidé," vzpomínal na nevšední zážitky Cernan.

Po návratu Apolla 17 zůstal ještě nějakou dobu ve službách NASA, byl mimo jiné vrchním vyjednavačem USA během jednání se Sovětským svazem o společném americko-sovětském projektu Apollo-Sojuz. Do civilu se Cernan rozhodl odejít v roce 1976. Věnoval se podnikání v naftařském průmyslu, poradenství, komentoval pro televizi ABC a na svém ranči v Texasu se zabýval chovem koní. Své vzpomínky shrnul do knihy s názvem Poslední muž na Měsíci.

Americká kosmická agentura NASA zveřejnila video, ve kterém můžeme vidět Zemi, Slunce, odvrácenou stranu Měsíce a blízký vesmír z paluby kosmické lodi. | Video: NASA
 

Právě se děje

před 31 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy