Představitele mexické opozice měl sledovat špionážní software. Podezřelá je vláda

ČTK ČTK
30. 6. 2017 7:35
Podle skupiny torontských vědců se tři představitelé mexické stali obětí špionů. Podle jednoho z nich je ze špehování podezřelá mexická vláda. Prezidentský úřad to popřel a slíbil vyšetřování.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Mexiko/Toronto - Tři představitelé mexické opoziční Strany národní akce (PAN) byli sledováni špionážním softwarem. Tvrdí to podle agentury Reuters experti z univerzity v Torontu. Podle jednoho z nich je ze špehování podezřelá mexická vláda. Stejné obvinění nedávno vznesli i mexičtí novináři a protikorupční aktivisté. Prezidentský úřad to popřel a slíbil vyšetřování.

Podle skupiny torontských badatelů ze skupiny Citizen Lab se terčem sledování stal i Ricardo Anaya Cortés, předseda konzervativní PAN spojené s exprezidenty Felipem Calderónem a Vicentem Foxem. Nasazen byl prý proti němu software Pegasus, který izraelská firma NSO Group prodává pouze státům.

Minulý týden Citizen Lab uvedl, že se škodlivý software pokusil proniknout i do telefonů 12 mexických předních novinářů, lidskoprávních aktivistů a právníků. Badatel John Scott-Railton řekl agentuře Reuters, že nepřímé důkazy silně nasvědčují tomu, že za těmito aktivitami stojí mexická vláda. Na tajné odposlechy vládními úřady si nedávno stěžovali mimo jiné známí novináři, jako například Carmen Aristeguiová, proslulá investigativními články o korupci mezi státními úředníky.

Podle španělského deníku El País program Pegasus v minulosti zakoupila v Mexiku mimo jiné generální prokuratura, ministerstvo obrany a tajná služba.

Mexická prokuratura 21. června zahájila vyšetřování údajného odposlouchávání novinářů, právníků a humanitárních pracovníků vládními insitucemi. Úřad prezidenta podle Reuters uvedl, že vyšetřování se rozšíří o jakákoli nová podezření.

 

Právě se děje

Další zprávy