Vyzrazení tajných informací Rusům i kontroverzní vyhazov šéfa FBI. Seznam Trumpových hříchů narůstá

Zahraničí Zahraničí
17. 5. 2017 13:54
Americký prezident Donald Trump je v úřadě necelé čtyři měsíce. Během této poměrně krátké doby se však objevilo už několik pro něj nepříznivých kauz. Ať už jde o údajné vyzrazení tajných informací Rusku, vyhazov šéfa FBI nebo o celkové vazby některých členů jeho týmu na Rusy. Mnoho zákonů, které Trump před volbami sliboval, se taky zatím nepodařilo prosadit. Připomeňte si největší Trumpovy přešlapy, kterých se stihl za krátkou dobu svého úřadování dopustit.
Prezident USA Donald Trump.
Prezident USA Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Prezident USA Donald Trump dlouhodobě čelí nařčení, že má podezřele blízké vazby na Rusko. Do celé řady potíží se kvůli tomu dostal už nejen on, ale i lidé z jeho týmu.

Kromě toho stagnuje stavba zdi na hranici s Mexikem nebo zrušení reformy zdravotní péče, tzv. Obamacare.

1. Vyzrazení tajné informace na schůzce s Rusy

Donald Trump se během nedávné návštěvy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Bílém domě podělil o přísně tajnou informaci, která se týká teroristické organizace Islámský stát (IS). Původně s tím přišel list The Washington Post. Trump to později nepřímo potvrdil na Twitteru, Rusové naopak vše odmítají.

Podle tajné zprávy se islamisté snaží nainstalovat výbušniny do notebooků v letadlech, která směřují do Spojených států.

USA se informaci dozvěděly od spojenecké země, podle některých médií Izraele. Ten si prý výslovně přál, aby se zpráva nedostala k Rusku.

2. Jiné podmínky pro ruského fotografa

Americká média v souvislosti s návštěvou Lavrova upozorňovala taky na to, že na jednání do oválné pracovny nebyl vpuštěn žádný domácí novinář.

Na schůzce byl naopak ruský fotograf, jehož "přátelské" fotografie se pak objevily v ruské státní tiskové agentuře TASS.

3. Odvolání šéfa FBI

Trump před týdnem taky propustil šéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Jako důvod k odvolání uvedl nedostatečné vyšetřování kauzy se soukromými e-maily Trumpovy někdejší prezidentské protikandidátky Hillary Clintonové.

Podle řady médií byl ale pravý důvod jiný. A ukazují na vyšetřování lidí z Trumpova volebního štábu, kteří jsou podezřelí z vazeb na Rusy. Vyšetřování vedl právě Comey.

4. Ruské kontakty Michaela Flynna

Zemětřesení okolo údajného napojení Ruska na některé vysoké činitele USA neustál dnes už bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn.

Ten podle médií jednal s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem o protiruských sankcích ještě před tím, než se Trump oficiálně ujal prezidentské funkce.

Flynn americkému viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací s Kisljakem o sankcích nehovořil. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi nedopatřením neřekl.

Flynn byl ve funkci poradce Bílého domu méně než měsíc, což je rekordně krátká doba. V únoru sám podal demisi.

5. Další lidé z Trumpova okolí čelí nařčení kvůli ruským kontaktům

Podezřele blízko k Rusku a zmíněnému Kisljakovi má i Trumpův zeť a poradce v jednom Jared Kushner. Ten se s ruským velvyslancem setkal podle médií loni v prosinci v Trumpově newyorském sídle na Manhattanu.

Z napojení na Rusko je pak podezřelý také ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který se loni nejméně dvakrát sešel s Kisljakem.

A ministr zahraničí Rex Tillerson ještě coby šéf ropné společnosti ExxonMobil odmítal protiruské sankce. Od ruského prezidenta Vladimira Putina dostal v roce 2013 Řád přátelství, tedy nejvyšší vyznamenání pro cizince.

Problémy pak má i bývalý Trumpův poradce během předvolební kampaně Carter Page. Podle stanice CNN se ruské tajné služby snažily přes něj proniknout do Trumpova volebního štábu.

V roce 2013 se Page například setkal s ruským občanem Viktorem Podobným, který byl tajným ruským agentem působícím v New Yorku. Sám Page o svém zneužití podle CNN možná ani nevěděl a s ruskými špiony komunikoval nevědomky. On sám ale vše odmítá.

6. Slíbená mexická zeď se zadrhla

V předvolební kampani Trump tvrdil, že stavbu na hranicích, která má bránit před nelegálními migranty a kriminálníky, plně zafinancuje Mexiko. Později otočil a řekl, že peníze bude žádat po americkém Kongresu a Mexičané plot zpětně proplatí.

Kongres ale na konci dubna schválil rozpočet na příští rok a s vyhrazením peněz na stavbu zdi v něm nepočítá.

7. Zatím není ani nová reforma zdravotnictví

Trump sliboval taky zrušení Obamovy reformy zdravotnictví, tzv. Obamacare. Ta se snažila zpřístupnit zdravotní péči i méně majetným lidem bez pojištění.

Nový prezident se chtěl s Obamacare rozloučit už v březnu, Bílý dům ale hlasování nakonec odvolal kvůli nízké podpoře ze strany poslanců. 

Nyní se Trump snaží získat podporu pro svůj navrhovaný systém zdravotního pojištění, který by měl Obamacare nahradit. V květnu ho podpořila Sněmovna reprezentantů, je ale ještě potřeba souhlas Senátu.

8. Několikrát zablokovaný migrační dekret

Už od ledna se s Trumpem táhnou spory ohledně jeho migračního dekretu, který zakazuje vstup do USA občanům několika převážně muslimských států.

Dekret nejprve zpochybnily soudy, a tak Trump v březnu přišel s novou verzí. I tu ale několik amerických soudů pozastavilo, a tak jsou na řadě odvolací soudy. Trump se nehodlá vzdát, a tak se předpokládá, že celý spor nakonec skončí u Nejvyššího soudu USA.

9. Nezveřejnil daňové přiznání

Trump naposledy letos v dubnu zopakoval, že nezveřejní své daňové přiznání. Říká to už delší dobu s tím, že dokumenty zkoumá daňová správa a že jeho daně stejně zajímají jen pár novinářů.

Ve Spojených státech je přitom tradicí, že prezidentští kandidáti v rámci transparentnosti voleb odhalí své finanční poměry. Trump je tak během 40 let jediným americkým prezidentem, který to neudělal.

10. Ztrácí prezident podporu?

Nejnovější průzkumy nevycházejí pro Trumpa příliš pozitivně.

Naposledy průzkum americké univerzity Quinnipiac ukázal, že 61 % Trumpových voličů v současnosti vnímá nového prezidenta jako nečestného a nepoctivého. Podle mínění 59 % lidí, kteří ho ve volbách volili, se Trump dostatečně nezaměřuje na život průměrného Američana.

Představte si, co dokážu za 100 dnů vlády! Sestřih projevů Trumpa k jeho "výročí". | Video: PRESIDENT DONALD TRUMP SPEECHES & PRESS CONFERENCE
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy