Předák čínské CEFC uplácel v Africe. O korupci věděl poradce Zemana, stojí v důkazech

Jana Václavíková Jana Václavíková
6. 12. 2018 11:37
Soud v americkém New Yorku odsoudil předáka čínské firmy CEFC Patricka Hoa. Ve středu byl shledán vinným z uplácení vrcholných afrických představitelů a zástupců OSN.
Patrick Ho byl shledán vinným v sedmi z osmi případů.
Patrick Ho byl shledán vinným v sedmi z osmi případů. | Foto: ČTK

Patrick Ho, který šéfoval neziskovému křídlu CEFC a dříve mimo jiné zastával funkci hongkongského ministra vnitra, byl zatčen již před rokem.

Soud oznámil, že Ho je vinný v sedmi z osmi obvinění - kromě uplácení i z praní špinavých peněz a pašování zbraní do krizových oblastí. Informoval o tom hongkongský deník South China Morning Post.

Za každé ze sedmi obvinění může Ho dostat pěti- až dvacetiletý trest vězení. Jeho výši soud vyřkne v březnu.

O úplatcích, které Ho nabízel, podle důkazních materiálů věděl jeho přímý nadřízený a předseda CEFC Jie Ťien-ming, píše s odkazem na soudní dokumenty český server Sinopsis, který se zabývá děním v Číně.

Jie se po půlmilionovém úplatku stal čestným poradcem Valného shromáždění Organizace spojených národů. Ve stejném roce Jie Ťien-ming začal radit také prezidentovi Miloši Zemanovi, dodává Sinopsis.

Šéf CEFC zmizel v březnu v Číně. Čínská strana poté prohlásila, že s ním bylo zahájeno disciplinární řízení pro podezření z úplatků. Jie stále zůstává Zemanovým poradcem. Podle Sinopsisu je to jeho zřejmě poslední oficiální funkce.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček deníku Aktuálně.cz napsal, že Jie poradcem Miloše Zemana zůstává. "Ctíme presumpci neviny. Pokud bude poradce odsouzen, přestane být poradcem," komentoval verdikt amerického soudu Ovčáček.

Soukromá čínská společnost CEFC, ve které oba muži figurovali, začala v Česku podnikat v roce 2015. Vlastnila podíl ve fotbalovém klubu Slavia, v pivovarech Lobkowicz, v Travel Service nebo v Empresa Media. Místo zvyšování čínských investic se ale letos na jaře ukázalo, že má firma miliardové dluhy. Z dluhů ji vykoupila čínská státní firma CITIC Group.

Video: Po CEFC tu zbyde jen dluh, říká sinoložka

Formálně je CEFC soukromou společností, ale budí nedůvěru, obchoduje s energiemi, staví největší zásobárny ropy a uzavírá dohody s dalšími státy. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 39 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy