reklama
 
 

Předák čínské CEFC uplácel v Africe. O korupci věděl poradce Zemana, stojí v důkazech

6. 12. 2018 11:37
Soud v americkém New Yorku odsoudil předáka čínské firmy CEFC Patricka Hoa. Ve středu byl shledán vinným z uplácení vrcholných afrických představitelů a zástupců OSN.

Patrick Ho, který šéfoval neziskovému křídlu CEFC a dříve mimo jiné zastával funkci hongkongského ministra vnitra, byl zatčen již před rokem.

Soud oznámil, že Ho je vinný v sedmi z osmi obvinění - kromě uplácení i z praní špinavých peněz a pašování zbraní do krizových oblastí. Informoval o tom hongkongský deník South China Morning Post.

Za každé ze sedmi obvinění může Ho dostat pěti- až dvacetiletý trest vězení. Jeho výši soud vyřkne v březnu.

O úplatcích, které Ho nabízel, podle důkazních materiálů věděl jeho přímý nadřízený a předseda CEFC Jie Ťien-ming, píše s odkazem na soudní dokumenty český server Sinopsis, který se zabývá děním v Číně.

Jie se po půlmilionovém úplatku stal čestným poradcem Valného shromáždění Organizace spojených národů. Ve stejném roce Jie Ťien-ming začal radit také prezidentovi Miloši Zemanovi, dodává Sinopsis.

Šéf CEFC zmizel v březnu v Číně. Čínská strana poté prohlásila, že s ním bylo zahájeno disciplinární řízení pro podezření z úplatků. Jie stále zůstává Zemanovým poradcem. Podle Sinopsisu je to jeho zřejmě poslední oficiální funkce.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček deníku Aktuálně.cz napsal, že Jie poradcem Miloše Zemana zůstává. "Ctíme presumpci neviny. Pokud bude poradce odsouzen, přestane být poradcem," komentoval verdikt amerického soudu Ovčáček.

Soukromá čínská společnost CEFC, ve které oba muži figurovali, začala v Česku podnikat v roce 2015. Vlastnila podíl ve fotbalovém klubu Slavia, v pivovarech Lobkowicz, v Travel Service nebo v Empresa Media. Místo zvyšování čínských investic se ale letos na jaře ukázalo, že má firma miliardové dluhy. Z dluhů ji vykoupila čínská státní firma CITIC Group.

Video: Po CEFC tu zbyde jen dluh, říká sinoložka

Formálně je CEFC soukromou společností, ale budí nedůvěru, obchoduje s energiemi, staví největší zásobárny ropy a uzavírá dohody s dalšími státy. | Video: Daniela Drtinová |  24:52

autor: Jana Václavíková | 6. 12. 2018 11:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama