Boston - Po roce a půl se do tváře Francouzky Isabelle Dinoireové vrátil úsměv. Žena, které jako první na světě transplantovali část obličeje, je s výsledkem spokojena. Stálo to za to, tvrdí.
Tým lékařů vedený Jean-Michelem Dubernardem v těchto dnech publikoval v časopise New England Journal of Medicine zprávu o průběhu operace a následném léčení.
Připustil v ní, že během roku a půl celkem dvakrát čelili hrozbě, že tělo Dinoireové cizí tkáň odmítne, a operace tak skončí neúspěchem. Ale nakonec vše dobře dopadlo.
Pacientka je spokojena
Pravidelné cvičení obličejových svalů a potřebná psychoterapie vrátily Francouzku zpět do života. Překonala problémy se rty, teplo a zimu začala nová kůže cítit již po půl roce.
Transplantace
- Lékaři v Londýně budou měnit lidem tváře
- Žena ukázala transplantovanou tvář
"V současnosti nemá pacientka problém vyjít na ulici nebo do společnosti. A především je spokojena se vzhledem a funkčností," napsal Dubernard.
Připustil však, že operace z 27. listopadu 2005 nebyla pro Dinoireovou poslední.
Čtyřicetiletá žena, které část obličeje ukousl její vlastní pes, se stala prvním člověkem, který náročnou operaci podstoupil.
Lékaři použili při operaci část kůže a svalové tkáně z obličeje jiné ženy, která se nacházela ve stavu klinické smrti. Pomocí mikrovaskulární chirurgie se jim pak podařilo napojit cévy i nervy na tvář příjemkyně.
První, ale ne poslední případ
Od té doby podobnou operaci absolvovali další dva pacienti.
Loni v dubnu změnili čínští lékaři obličej třicetiletému muži, kterého znetvořil medvěd. Pacient dostal nový nos, horní ret i obočí. Více NAJDETE ZDE
Čtrnáct měsíců po první úspěšné transplantaci tváře zopakovali zákrok také francouzští lékaři. Operaci prodělal sedmadvacetiletý muž, který trpí takzvanou von Recklinghausenovou chorobou, jež deformuje obličej. Někdy je také nazývána nemocí sloního muže.ČTĚTĚ: Francouzi podruhé transplantovali tvář
Jak se transplantovala tvář: GRAFIKA