Lékaři v Londýně budou měnit lidem tváře

man
29. 10. 2006 0:00
Londýn - Tým britských chirurgů se chystá na operace, které byly dosud doménou jen sci-fi. Chce transplantovat lidem celé tváře. Uvnitř: GRAFIKA
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Zákrok chtějí po několikaleté přípravě a výzkumu provést lékaři z Královské svobodné nemocnice v Londýně. Nic jim v tom nebrání poté, co etická komise nemocnice historickou operaci povolila.

Už loni se rozhodli pro transplantaci tváře jejich kolegové z francouzského města Amiens. Ti však ženě, kterou pokousal její pes, vyměnili pouze malou část obličeje. Hlavně ústa a nos.

Přednost dostanou ti, co nejvíc trpí

Je tomu už jedenačtyřicet let, co režisér Pavel Hobl natočil podle námětu Josefa Nesvadby ve své době velmi úspěšný thriller Ztracená tvář. S Vlastimilem Brodským v roli doktora Bartoše, jehož výjimečnou schopnost transplantovat celou tvář zneužije zločinec na útěku.

Letos se vize autorů filmu začíná naplňovat ve skutečnosti.

Britové vyberou na první čtyři operace pacienty ze zhruba čtyřiatřiceti zájemců z celého světa. Většinou jde o lidi, kteří mají znetvořený obličej ohněm, těžkými zraněnými či infekcí a nemohou například dovřít ústa nebo oční víčka.

Tým franouzský lékařu na fotografii, pořízené během transplantac. části obličeje
Tým franouzský lékařu na fotografii, pořízené během transplantac. části obličeje | Foto: Reuters

"Pečlivě si vybereme čtyři lidi i na základě psychologických kritérií. Nebudeme spěchat, chceme postupovat opatrně. Je dost možné, že k první operaci přikročíme až za několik měsíců," řekl agentuře Reuters vedoucí týmu chirurgů Peter Butler.

Podle odborníků je právě psychologická stránka transplantace velmi důležitá. Nebude totiž zřejmě jednoduché se sžít s tváří, která není vaše.

Problém: Přijmout obličej za svůj

Někteří lékaři se domnívají, že i přes zdárný průběh operace a zdařilou rekonvalescenci nelze vyloučit, že se pacient nakonec bude chtít "cizího" obličeje zbavit.

"Byli bychom raději, kdyby se celý proces ještě pozastavil. Je třeba, aby pacienti byli detailně seznámeni i s možnými riziky operace," uvedla ve svém prohlášení organizace Changing Faces.

Jde o charitativní organizaci, která sdružuje a reprezentuje ve Spojeném království lidi s deformací obličeje.

Foto: Reuters

Někteří vědci ale pochybnosti odmítají. Naopak tvrdí, že jde o obrovský pokrok v medicíně, který umožní těžce postiženým lidem znovu žít normální život. Vyhnout se například tomu, že nemohou přejít ulici, aniž by nepoutali kvůli své deformaci pozornost okolí.

Návrat do normálního života

"Pomůžeme postiženým lidem vrátit se do normálního života. Někteří z nich už prodělali řadu operací a nezbývá už jim nic jiného než vyzkoušet úplnou transplantaci," říká doktor Peter Butler.

"Výměna zničené nebo těžce deformované tváře je pro plastickou chirurgii Svatým grálem. Vědci na celém světě na zdolání této mety tvrdé pracují několik let," říká Chris Caddy z Britského svazu plastických chirurgů.

Infobox

PŘIPOMEŇTE SI

  • Žena ukázala transplantovanou tvář

 

Nicméně nabádá k opatrnosti a dopředu avizuje, že nemocnice, které budou chtít operace v budoucnu provádět, musí splňovat přísné podmínky.

"Všichni vstupujeme do neznámého, dosud neprozkoumaného teritoria," citovala chirurga agentura AP.

Veřejná sbírka pro pacienty

Tak náročná operace samozřejmě vůbec není levnou záležitostí. Proto britská organizace Face Trust už vyhlásila veřejnou sbírku, jejíž výtěžek použije na hrazení chirurgických zákroků. Podle lékařů přijde jedna operace zhruba na 25 tisíc britských liber (přes milion korun).

Půjde o mimořádně dlouhou operaci. Lékaři v Amiensu, kteří v prosinci vyměnili část tváře postižené Isabelle Dinoireové, operovali patnáct hodin.

Úplnou transplantaci tváře se chystají provádět také za oceánem. Jako první ji plánuje klinika v Clevelandu.

 

 

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy