Uspořádání předčasných voleb navrhl jako jediné východisko z nynější krize po odchodu KDH do opozice premiér Mikuláš Dzurinda.
Dzurinda oznámil po jednání zbylých koaličních stran dnes odpoledne, že nejpravděpodobnějším termínem je červen.
Později večer se pak s šéfy dalších stran shodl na přesném datu.
"Dnes večer jsme se shodli, že předčasné volby se uskuteční 17. června," potvrdil předseda křesťanských demokratů (KDH) Pavol Hrušovský.
Předčasné volby považuje za nejlepší řešení i prezident Ivan Gašparovič. Ten uvedl, že volby se mohou konat 17. června, strany se však musí shodnout, kdo do té doby bude šéfem parlamentu. A také, jak "dovládne" nynější kabinet.
Dzurinda: Bude to těžké
Křesťanští demokraté dnes potvrdili, že nepodpoří vládu a odchází do opozice.
Podle šéfa KDH Hrušovského strana nebude mít problém v parlamentu hlasovat o odvolání premiéra Mikuláše Dzurindy, sama ale takový krok nenavrhne. Opozice už začala sbírat hlasy potřebné pro odvolání premiéra.
Vládě v Národní radě zůstává pouze třetina poslanců, to nemusí stačit ani schvalování zákonů. Dzurinda uvedl, že pokud se politici dohodnou na předčasných volbách, vláda zastaví privatizaci. Dokončí ale už rozjednané prodeje státního majetku jako například privatizaci letišť v Bratislavě a Košicích.
Volby, umírání...
Dzurindovi se zatím nabízela kromě dohody o předčasných volbách i další varianta - a to podpora od Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. Ten dnes nabídl jednání s tím, že by požadoval ústupky v sociální politice a také zastavení privatizace.
Vláda by sice s podporou HZDS byla silnější, avšak vyvstávají další potíže.
Především, jak dohodu s Mečiarem přijme další vládní strana, Strana maďarské koalice. A také není jisté, zda by podpora HZDS krátce před volbami neodradila část Dzurindových voličů, pro které je Mečiar zosobněním všeho špatného, čím Slovensko v 90. letech prošlo.
#reklama
První test dnes
Sílu nebo slabost slovenské opozice začalo dnes ráno prověřovat jednání parlamentu. Opozice chce odvolat ministra zdravotnictví, nyní se odvolání ministra Rudolfa Zajace jedná. KDH ale uvedlo, že s odvoláním ministra zdravotnictví nesouhlasí. O odvolání ministra se bude hlasovat odpoledne.
Velkou neznámou zatím zůstává postoj skupiny nezávislých poslanců, kterých je dvacet pět a kteří už dva roky při důležitých hlasováních drží vládu při životě.
Faktem je, že v zájmu většiny těchto politiků je udržet volby co nejdál. Jejich naděje, že se dostanou do nového parlamentu, je totiž velmi malá.