Na Slovensku se rozpadla vládní koalice

Tomáš Fránek
6. 2. 2006 17:42
Bratislava - KDH odchází ze slovenské vlády. A to po sporu, zda mají lidé právo odmítnout vše v rozporu s křesťanskými zásadami. Uvnitř: ANKETA.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. | Foto: Reuters

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dnes odmítl ultimátum Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a smlouvu, která tuto větu obsahuje, ve středu vládě nepředloží.

KDH vpodvečer oznámilo, že odchází z Dzurindovy vlády.

V kabinetu seděli tři ministři za tuto stranu. Výrazný byl především ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, který prosadil zásadní změny ve svém resortu.

Pravicová vládní koalice tak v původní podobě končí.

Infobox

PŘEČTĚTE SI VÍCE:

Křesťanské zásady? Krize v Bratislavě

 

Smlouvu nepodepíšeme

Mikuláš Dzurinda dnes - po jednání vedení Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ) - uvedl, že text smlouvy je z více důvodů pro jeho stranu nepřijatelný.

Smlouvu tak nepodepíše ministr zahraniční Eduard Kukan z SDKÚ a bez jeho podpisu ji nemůže projednat vláda.

"Myslím si, že ultimátum, nátlak nebo násilí nemohou být nástrojem hledání dohod. Ani v rodině, ani v politice. A ani v koaliční vládě," uvedl Dzurinda.

Modlení.
Modlení. | Foto: Reuters

Podle šéfa KDH a předsedy parlamentu Pavola Hrušovského použil Dzurinda lživé argumenty..

Vláda už nemá delší dobu většinu v parlamentu a musí spoléhat na podporu nezávislých poslanců. A na Slovensku se už začíná spekulovat o tom co dál. Nejsilnější opoziční strana Směr vyzvala k dohodě o předčasných volbách. A také se mluví o tom, že by vláda mohla dovládnout za pomoci svých bývalých největších politických nepřátel, politiků z Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara.

O smlouvě s Vatikánem se dnes na Slovensku jednalo celý den, diskutovali o ní církevní představitelé, politici i odborníci. A podobně jako obyvatelé celé země jsou i politici i odborníci rozděleni na dva nesmiřitelné tábory.

Dohoda se nezdá být možná.

Stát by podle smlouvy nesměl od církevních nemocnic požadovat provádění potratů, umělého oplodnění a například ani předepisování antikoncepce.

Učitelé, kteří jsou věřící, by mohli odmítnout vyučovat sexuální výchovu a zaměstnavatelé by nesměli postihovat lidi za to, že z náboženských důvodů odmítají pracovat v neděli.

Právníci a soudci by mohli odmítnout vystupovat v rozvodových kauzách.

 

Právě se děje

Další zprávy