Předáka MDC čeká v Zimbabwe místo křesla ve vládě soud

Pavel Vondra
18. 2. 2009 17:26
Roy Bennett čelí obviněním z nedovoleného ozbrojování a terorismu

Mutare - Soud v Zimbabwe dnes potvrdil, že Roye Bennetta, který měl v nové vládě národní jednoty zastávat post náměstka ministra zemědělství, čeká soudní proces za nedovolené ozbrojování a plánování teroristického činu.

Spoluzakladatel a funkcionář Hnutí za demokratickou změnu (MDC) je jedním z bělošských farmářů, kteří byli vyvlastněni během kontroverzní pozemkové reformy prezidenta Roberta Mugabeho.

Patřil také k největším kritikům Mugabeho režimu, než utekl před třemi lety do sousední Jihoafrické republiky, když jej policie chtěla vyslýchat kvůli objevené skrýši zbraní.

Bennett se z exilu vrátil na konci ledna v době vrcholících jednání o ustavení vlády národní jednoty, v níž společně zasednou zástupci MDC i Mugabeho Afrického národního svazu Zimbabwe-Vlastenecké fronty (ZANU-PF). Jen tři dny poté, co jej designovaný premiér Morgan Tsvangirai nominoval na post náměstka ministra zemědělství, byl Bennett policií zatčen.

Napětí roste

Budovu soudu v Mutare, kde má na lavici obžalovaných usednout Roy Bennett, hlídají ozbrojení policisté
Budovu soudu v Mutare, kde má na lavici obžalovaných usednout Roy Bennett, hlídají ozbrojení policisté | Foto: Reuters

Bennettovi právníci se snažili soudce v městě Mutare, kde je Bennett zadržován, přesvědčit, že obvinění vznesená vůči jejich klientovi byla v roce 2006 už jednou zamítnuta, a jsou proto bezpředmětná. Podle soudce ale existuje proti zadrženému dostatek důkazů svědčících o nedovoleném ozbrojování a úmyslu násilně bojovat s režimem, který jej připravil o majetek.

Pozorovatelé se shodují, že Bennetův případ je prvním vážným testem životaschopnosti nového kabinetu. Představitelé MDC, mezi nimiž zůstává řada odpůrců spolupráce se dlouholetými rivaly ze ZANU-PF, jsou přesvědčeni, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná.

Jak řekl v rozhovoru pro BBC jeden z novinářů přítomných dnešnímu soudnímu jednání, v Mutare (asi 270 kilometrů východně od Harare) nyní citelně roste napětí. Policie hlídkuje v ulicích, zatímco stovky příznivců MDC obléhají budovu soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy