Předák Fatahu: Abbás a Izrael plánovali Arafatovu smrt

Roman Gazdík
16. 7. 2009 16:15
Kvůli obviněním vyhostila Palestinská samospráva televizi Al-Džazíra
Jásir Arafat byl hybnou silou boje a později i diplomacie za Palestinský stát
Jásir Arafat byl hybnou silou boje a později i diplomacie za Palestinský stát | Foto: Reuters

Tunis/Ramalláh - Katarská televize Al-Džazíra to nemá lehké. Na Západě je často vnímána jako neseriózní protizápadní stanice a kvůli jejím reportážím jí nemohou přijít na jméno i arabské autokratické vlády.

V únoru přestal jejím zahraničním reportérům prodlužovat víza Izrael a ve středu nechala uzavřít její kanceláře na Západním břehu i Palestinská samospráva.

Důvod? Al-Džazíra dala ve svém vysílání v úterý prostor tiskové konferenci generálního tajemníka palestinské organizace Fatah Farúku Kaddúmímu.

Ten obvinil současného prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, že se společně s Izraelem podílel na konspiraci s úmyslem zavraždit svého předchůdce Jásira Arafata.

Podle prohlášení palestinského ministerstva informací Al-Džazíra „věnuje velký prostor ve svém vysílání podněcování proti Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP) a Palestinské samosprávě." Katarská televize namítá, že Kaddúmího obvinění byla odvysílána také jinými arabskými televizemi, ty však postiženy nebyly.

Arafatova smrt

Sám generální tajemník Fatahu, který je nejsilnější frakcí Organizace pro osvobození Palestiny, jejímž šéfem je pro změnu Abbás, si za svými tvrzeními stojí.

Farúk Kaddúmí
Farúk Kaddúmí | Foto: Aktuálně.cz

„Nikoho jsem neobvinil. Jen jsem informoval o dokumentu. Pokud se tento dokument, jak oni tvrdí, na ničem nezakládá, jenom přivítám, pokud to dokážou," řekl Al-Džazíře ve středu. „Já ale pevně věřím, že jde o původní dokument a že informace, které obsahuje, jsou pravdivé. A z jednání některých členů Palestinské samosprávy od roku 2004 až dodnes, jasně usuzuji, že pravdivý je."

Arafat zemřel v pařížské nemocnici v listopadu 2004 poté, co upadl do kómatu. Okolo jeho smrti panuje řada nejasností.

Francouzská média na základě informací anonymních doktorů hovořila o tom, že trpěl cirhózou jater, která ale nebyla způsobena alkoholem. Objevily se spekulace, že byl otráven, nebo že měl AIDS.

Schůzka spiklenců

Kaddúmí nyní tvrdí, že má k dispozici zápis z jednání mezi Mahmúdem Abbásem, jeho bývalým poradcem pro bezpečnost Mohammedem Dahlanem, bývalým izraelským premiérem Arielem Šaronem, bývalým izraelským ministrem obrany Šaulem Mofazem a americkým diplomatem Williamem J. Burnsem.

Zmínění muži údajně na schůzce o zabití Arafata diskutovali.

Abbás (vlevo) a Šaron
Abbás (vlevo) a Šaron | Foto: Reuters/Goran Tomašević

Kaddúmí říká, že s obviněními čekal pět let, zatímco sbíral důkazy. Vyjít s nimi na světlo se nyní rozhodl kvůli tomu, že první všeobecná konference Fatahu za posledních 20 let naplánovaná na srpen se uskuteční na Západním břehu, kam nemá přístup.

Od počátku osmdesátých let totiž žije v Tunisu a na území okupovaná Izraelem se po podepsání mírových dohod v Oslu v roce 1993 odmítl vrátit.

Exilový palestinský vůdce je dlouholetým kritikem jak Mahmúda Abbáse a Palestinské samosprávy, tak od Osla probíhajících mírových jednání s Izraelem.

Kaddúmího vliv v hnutí se jeho exilovou pozicí i rozepřemi s ostatními předáky snížil. Jedním z cílů nynějšího kongresu Fatahu bude i volba nového vedení a očekává se, že bude ve funkci generálního tajemníka nahrazen.

 

Právě se děje

Další zprávy