Zemřel George Habaš, nejznámější soupeř Arafata

Roman Gazdík
29. 1. 2008 10:58
Jeden z nejznámějších teroristů pohřben v Jordánsku

Ammán - Palestinci truchlí. V jordánském Ammánu pohřbili George Habaše, jednoho z nejznámějších palestinských teroristů a veteránů boje proti Izraeli.

Zemřel o víkendu na selhání srdce. Bylo mu 80 let.

"I v nemocnici se neustále zabýval tím, jak obnovit palestinskou jednotu a ustavit dialog mezi Hamásem a Fatáhem," řekl deníku Arab News jeden z vysokých představitelů Habašovy organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP).

A zakladatel PFLP Habaš věděl, o čem mluví. Habašova fronta, která byla mnoho let po Fatáhu druhou nejdůležitější palestinskou militantní organizací, měla konflikty nejen s Arafatovou skupinou, ale také sama se sebou. Původní PFLP se tak brzy rozštěpila v několik organizací.

Jejími nejdůležitějšími odnožemi byly a jsou Lidová fronta pro osvobození Palestiny Ústřední vedení (PFLP-GC) Ahmeda Džibríla a marxistická Demokratická fronta pro osvobození Palestiny (DFLP). 

Podobných odpadlických skupin však bylo mnohem více. Z až fatální nejednotnosti PFLP si "utahovala" i humoristická skupina Monty Pythonův létající cirkus ve filmu Život Bryana z roku 1979.

Pohřeb George Habaše v Ammánu.
Pohřeb George Habaše v Ammánu. | Foto: Reuters

Československé samopaly

V té době už ale byli Habaš a spol. zodpovědní za některé z nejvíce spektakulárních teroristických útoků palestinského boje za národní osvobození.

Mezi nimi například odpálení tří letadel západních společností na letišti v Ammánu roku 1970 - před objektivy televizních kamer a poté, co byli pasažéři evakuováni. Čtvrté unesené letadlo bylo zničeno v Káhiře.

Stáli také za útokem Japonské rudé armády na Ben Gurionově letišti u Tel Avivu o dva roky později. Tři japonští teroristé při něm zavraždili téměř 30 lidí československými samopaly vzor 48, které měly ukryté v houslových futrálech.

Právě v Lodu, kde se letiště nachází, se Habaš roku 1927 narodil. Tehdy však ještě šlo o arabskou osadu Lydda. Tu musel při vzniku izraelského státu roku 1948 Habaš navždy opustit. 

Uganda 1976

Pravděpodobně nejslavnější akcí PFLP byl únos letadla Air France  z linky Tel Aviv-Atény-Paříž do ugandského Entebbe, kde jim nabídl podporu místní diktátor Idi Amin, který mimochodem absolvoval vojenský výcvik v Izraeli.

Akce z přelomu června a července 1976 však vešla do dějin zejména úspěšným zásahem izraelských komand, kterým se podařilo po rychlém útoku osvobodit téměř 100 rukojmích,  pouze tři civilisté únos letadla nepřežili.

Závěr sedmdesátých let předznamenal konec velkolepých teroristických akcí i pomalý ústup PFLP ze slávy.

Ve stínu Hamásu

Roku 1980 utrpěl Habaš infarkt a jeho zhoršující se zdraví šlo ruku v ruce se zmenšující se rolí jeho organizace na palestinské scéně.

Socialistická PFLP ztratila společně s pádem východního bloku velkou část svého vlivu a byla nahrazena islamisty z Hamásu. 

Podobně jako Hamás nebo Islámský džihád odmítla i Habašova organizace Arafatův mírový proces z Osla, který je základem všech současných izraelsko-palestinských ujednání.

Na rozdíl od Hamásu však PFLP nebyla schopna ze svého tvrdšího postoje k Izraeli vytěžit politické body. A to ani poté, co byl Habaš roku 2000 kvůli zdravotním problémům v čele organizace vyměněn.

V souvislosti s jeho úmrtím vyhlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás v Palestině třídenní smutek. 

 

Právě se děje

Další zprávy