Před 18 lety změnila Británii, teď padl za vraždu trest

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 1. 2012 20:10
Za to, že v roce 1993 ubodali černošského mladíka, si dva muži odsedí 14 a 15 let
Místo posledního odpočinku Stephena Lawrence.
Místo posledního odpočinku Stephena Lawrence. | Foto: Reuters

Londýn - Po více než 18 letech padl v Británii definitivní rozsudek v případu rasově motivované vraždy černošského chlapce Stephena Lawrence.

Porota Korunního soudu v Londýně shledala dnes 36letého Garyho Dobsona a 35letého Davida Norrise vinnými.

Prvního jmenovaného poslal soudce Justice Treacy do vězení na 15 let a 2 měsíce, druhý si odsedí 14 let a 3 měsíce.

Skončil tak případ, který zásadním způsobem změnil britskou justici i policii, a dost možná i celou tamní společnost.

Jak upozorňuje deník Guardian, soud musel přihlédnout k tomu, že v době útoku byli oba vrazi mladiství a tresty za rasové útoky byly tehdy mírnější. Například doživotí proto bylo vyloučeno.

Nevyřešený a již uzavřený případ znovu otevřel tým britské policie, který se zabývá odloženými případy. Využil v roce 1993 nedostupnou techniku analýzy odebraných vzorků.

Kdo držel nůž, není důležité

Gary Dobson a David Norris.
Gary Dobson a David Norris. | Foto: ČTK

Konkrétně identifikoval stopové množství krve oběti na Dobsonově límci. Na osobních věcech obou odsouzených pak našel textilní vlákna z oblečení zavražděného a na Norissových džínách objevil chloupek, u něhož rozborem DNA prokázal příslušnost k Lawrencově rodinné větvi.

Odsouzení podle rozsudku v dubnu roku 1993 na autobusové zastávce Eltham v jihovýchodním Londýně spolu se skupinou dalších mladíků napadli osmnáctiletého Lawrence a ubodali ho nožem. Dopustili se tak brutální rasově motivované vraždy.

"Důkazy neprokázaly, kdo z vás nožem zaútočil. Ale jsem si jist, že jste věděli, že tu noc někdo z vás nůž měl. Nezáleží na tom, zda jste ho drželi vy, nebo někdo jiný. Vy, Dobsone, jste navíc opakovaně lhal, abyste chránil celou skupinu," řekl soudce Treacy při odůvodňování rozsudku.

Snímek Davida Norrise z roku 1998.
Snímek Davida Norrise z roku 1998. | Foto: Reuters

Odsouzení svou vinu po celou dobu popírají. Jejich obhájci předložené důkazy zpochybňují. Policií odebrané vzorky byly prý kvůli nesprávnému uskladnění kontaminovány. "Odsoudil jste nevinného člověka, doufám, že s tím budete moci žít," křičel starší z nich - Gary Dobson - při odchodu ze soudní síně.

Rodiče zavražděného mladíka si po rozsudku oddechli, ale spokojeni nebyli. "Cítím štěstí a úlevu, ale té noci tam bylo pět nebo šest útočníků, a tak nemůžu být klidný, dokud je nepochytají všechny," cituje server France 24 otce Nevilla Lawrence.

Vítězství nezlomné vůle matky

Přestože Scotland Yard slíbil, že případ, který už vyšel britské daňové poplatníky na 30 milionů liber, neuzavře a vyšetřuje dalších devět podezřelých, přiznala komisařka Cressida Dicková, že detektivové nemají žádné další důkazy, kterých by se mohli chytit.

Jistou nadějí by mohlo být to, že se odsouzení ve vězení "rozvzpomenou" a své komplice udají.

Poslední z několika procesů s odsouzenými trval šest týdnů a provázely ho silné emoce zúčastněných i velký zájem médií. Významnější ale bylo to, co mu předcházelo.

Lawrencova matka Doreen po celou dobu bojovala za řádné vyšetření vraždy, podnítila významné změny v britské justici, legislativě i policii.

Doreen Lawrencová.
Doreen Lawrencová. | Foto: Reuters

Ani teď ale podle svých slov spokojena není. "Kdyby policie dělala svou práci pořádně, nemusela jsem posledních osmnáct let strávit bojem za spravedlnost," řekla po vynesení verdiktu novinářům.

Právě díky úsilí Doreen Lawrencové se podařilo z britské policie a soudnictví vymýtit tzv. institucionální rasismus. Do té doby bylo, jak později vyšlo najevo, běžnou praxí vyšetřovat vraždy černochů a příslušníků dalších menšin laxněji.

Když byli oba odsouzení spolu s dalšími třemi zadrženými mladíky poprvé osvobozeni, Doreen Lawrencová nic nevzdala a v roce 1994 podala na ně a dalšího muže žalobu. Soud trval dva roky, ale potom trio osvobodil pro nedostatek důkazů.

To, že případ dospěl do zdárného konce, je tak výsledkem její neúnavné snahy, agility vyšetřovatelky Cressidy Dickové a tlaku veřejnosti, jejíž zájem vražda nevinného černošského mladíka vzbudila.

 

Právě se děje

Další zprávy