Scotland Yard varuje. Kdo ohrozí svatbu Williama, zemře

Martin Novák Martin Novák
22. 4. 2011 5:30
V den svatby 29. dubna bude v sázce bezpečnost královské rodiny v ulicích Londýna
Svatební obřad se uskuteční ve Westminster Abbey.
Svatební obřad se uskuteční ve Westminster Abbey. | Foto: Reuters

Londýn - Svatba prince Williama s jeho vyvolenou Kate Middletonovou shromáždí v britské metropoli na jednom místě celou královskou rodinu a hlavy států i další politiky z více než padesáti zemí.

Velmi lákavý cíl pro teroristy či kohokoliv, kdo by se chtěl před celým světem (podle odhadů budou přímý přenos sledovat dvě miliardy lidí) zviditelnit a proslavit.

Scotland Yard a britské zpravodajské služby už nyní pracují na plný výkon. Počítá se s kontrolou každého kanálového otvoru, každého semaforu, odpadkového koše či každé lampy pouličního osvětlení na plánované cestě svatebčanů.

Obřad se uskuteční ve Westminsterském opatství a novomanželský pár pak pojede centrem města před zraky desetitisíců diváků do Buckinghamského paláce.

Podle deníku Daily Mail budou na střechách ostřelovači. Policie dopředu varuje, že pokus kohokoli prorazit ochranný kordón a přiblížit se ke královské rodině může být tou poslední věcí, kterou stihne ve svém životě udělat.

Letiště Glasgow dnešních dní: V terminálu hlídkují ozbrojenci
Letiště Glasgow dnešních dní: V terminálu hlídkují ozbrojenci | Foto: Reuters

Absolutní bezpečnost královské rodiny a pozvaných hostů je prioritou.

Trasa průvodu bude uzavřená pro dopravu už ve čtvrtek 28. dubna, tedy den před samotnou svatbou.

Akce se zúčastní na pět tisíc uniformovaných policistů a mnoho dalších v civilu. Odhadované náklady na zajištění bezpečnosti činí dvacet milionů liber (přes půl miliardy korun).

Ministerstvo vnitra vytipovalo celkem čtyři okruhy lidí, od nichž by mohlo vzejít nebezpečí.

První skupinou jsou anarchisté, krajní levičáci a radikální odpůrci kapitalismu. Ti nedávno napadli automobil, ve kterém cestoval princ Charles, Williamův otec.

Někteří aktivisté mají na 29. duben zakázán pobyt v Londýně, anarchistické hnutí s názvem Radikální Londýn nicméně oznámilo, že žádnou akci neplánuje.

Druhou hrozbou jsou duševně narušení lidé nebo ti, kteří jsou "posedlí" královskou rodinou a touhou dostat se do její blízkosti. Někteří jedinci mohou být motivováni tím, že narušení slavnosti by je v globálním měřítku proslavilo.

V hledáčku policistů jsou i severoirští separatisté a také fanatičtí islamisté. Skupina, která si říká Muslimové proti křižáckým výpravám (Muslims against Crusades - MAC), chtěla uspořádat poblíž místa průvodu demonstraci. Úřady ji nepovolily.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy