Scotland Yard varuje. Kdo ohrozí svatbu Williama, zemře

Martin Novák Martin Novák
22. 4. 2011 5:30
V den svatby 29. dubna bude v sázce bezpečnost královské rodiny v ulicích Londýna
Svatební obřad se uskuteční ve Westminster Abbey.
Svatební obřad se uskuteční ve Westminster Abbey. | Foto: Reuters

Londýn - Svatba prince Williama s jeho vyvolenou Kate Middletonovou shromáždí v britské metropoli na jednom místě celou královskou rodinu a hlavy států i další politiky z více než padesáti zemí.

Velmi lákavý cíl pro teroristy či kohokoliv, kdo by se chtěl před celým světem (podle odhadů budou přímý přenos sledovat dvě miliardy lidí) zviditelnit a proslavit.

Scotland Yard a britské zpravodajské služby už nyní pracují na plný výkon. Počítá se s kontrolou každého kanálového otvoru, každého semaforu, odpadkového koše či každé lampy pouličního osvětlení na plánované cestě svatebčanů.

Obřad se uskuteční ve Westminsterském opatství a novomanželský pár pak pojede centrem města před zraky desetitisíců diváků do Buckinghamského paláce.

Podle deníku Daily Mail budou na střechách ostřelovači. Policie dopředu varuje, že pokus kohokoli prorazit ochranný kordón a přiblížit se ke královské rodině může být tou poslední věcí, kterou stihne ve svém životě udělat.

Letiště Glasgow dnešních dní: V terminálu hlídkují ozbrojenci
Letiště Glasgow dnešních dní: V terminálu hlídkují ozbrojenci | Foto: Reuters

Absolutní bezpečnost královské rodiny a pozvaných hostů je prioritou.

Trasa průvodu bude uzavřená pro dopravu už ve čtvrtek 28. dubna, tedy den před samotnou svatbou.

Akce se zúčastní na pět tisíc uniformovaných policistů a mnoho dalších v civilu. Odhadované náklady na zajištění bezpečnosti činí dvacet milionů liber (přes půl miliardy korun).

Ministerstvo vnitra vytipovalo celkem čtyři okruhy lidí, od nichž by mohlo vzejít nebezpečí.

První skupinou jsou anarchisté, krajní levičáci a radikální odpůrci kapitalismu. Ti nedávno napadli automobil, ve kterém cestoval princ Charles, Williamův otec.

Někteří aktivisté mají na 29. duben zakázán pobyt v Londýně, anarchistické hnutí s názvem Radikální Londýn nicméně oznámilo, že žádnou akci neplánuje.

Druhou hrozbou jsou duševně narušení lidé nebo ti, kteří jsou "posedlí" královskou rodinou a touhou dostat se do její blízkosti. Někteří jedinci mohou být motivováni tím, že narušení slavnosti by je v globálním měřítku proslavilo.

V hledáčku policistů jsou i severoirští separatisté a také fanatičtí islamisté. Skupina, která si říká Muslimové proti křižáckým výpravám (Muslims against Crusades - MAC), chtěla uspořádat poblíž místa průvodu demonstraci. Úřady ji nepovolily.

 

Právě se děje

před 59 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy