Scotland Yard varuje. Kdo ohrozí svatbu Williama, zemře

Martin Novák Martin Novák
22. 4. 2011 5:30
V den svatby 29. dubna bude v sázce bezpečnost královské rodiny v ulicích Londýna
Svatební obřad se uskuteční ve Westminster Abbey.
Svatební obřad se uskuteční ve Westminster Abbey. | Foto: Reuters

Londýn - Svatba prince Williama s jeho vyvolenou Kate Middletonovou shromáždí v britské metropoli na jednom místě celou královskou rodinu a hlavy států i další politiky z více než padesáti zemí.

Velmi lákavý cíl pro teroristy či kohokoliv, kdo by se chtěl před celým světem (podle odhadů budou přímý přenos sledovat dvě miliardy lidí) zviditelnit a proslavit.

Scotland Yard a britské zpravodajské služby už nyní pracují na plný výkon. Počítá se s kontrolou každého kanálového otvoru, každého semaforu, odpadkového koše či každé lampy pouličního osvětlení na plánované cestě svatebčanů.

Obřad se uskuteční ve Westminsterském opatství a novomanželský pár pak pojede centrem města před zraky desetitisíců diváků do Buckinghamského paláce.

Podle deníku Daily Mail budou na střechách ostřelovači. Policie dopředu varuje, že pokus kohokoli prorazit ochranný kordón a přiblížit se ke královské rodině může být tou poslední věcí, kterou stihne ve svém životě udělat.

Letiště Glasgow dnešních dní: V terminálu hlídkují ozbrojenci
Letiště Glasgow dnešních dní: V terminálu hlídkují ozbrojenci | Foto: Reuters

Absolutní bezpečnost královské rodiny a pozvaných hostů je prioritou.

Trasa průvodu bude uzavřená pro dopravu už ve čtvrtek 28. dubna, tedy den před samotnou svatbou.

Akce se zúčastní na pět tisíc uniformovaných policistů a mnoho dalších v civilu. Odhadované náklady na zajištění bezpečnosti činí dvacet milionů liber (přes půl miliardy korun).

Ministerstvo vnitra vytipovalo celkem čtyři okruhy lidí, od nichž by mohlo vzejít nebezpečí.

První skupinou jsou anarchisté, krajní levičáci a radikální odpůrci kapitalismu. Ti nedávno napadli automobil, ve kterém cestoval princ Charles, Williamův otec.

Někteří aktivisté mají na 29. duben zakázán pobyt v Londýně, anarchistické hnutí s názvem Radikální Londýn nicméně oznámilo, že žádnou akci neplánuje.

Druhou hrozbou jsou duševně narušení lidé nebo ti, kteří jsou "posedlí" královskou rodinou a touhou dostat se do její blízkosti. Někteří jedinci mohou být motivováni tím, že narušení slavnosti by je v globálním měřítku proslavilo.

V hledáčku policistů jsou i severoirští separatisté a také fanatičtí islamisté. Skupina, která si říká Muslimové proti křižáckým výpravám (Muslims against Crusades - MAC), chtěla uspořádat poblíž místa průvodu demonstraci. Úřady ji nepovolily.

 

Právě se děje

Další zprávy