Zahájíme novou fázi ukrajinské revoluce, varuje Pravý sektor

Barbora Roubalová
28. 7. 2015 18:30
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Předseda nacionalistické organizace Dmytro Jaroš chce dostat prezidenta Porošenka a vládu před soud. Kyjev se ale bát nemusí.
Příznivci nacionalistického uskupení Pravý sektor uspořádali na kyjevském Majdanu demonstraci proti vládní politice. Vůdce Dmytro Jaroš požadoval vypsání referenda o nedůvěře současnému kabinetu. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty

Kyjev - Stovky příznivců radikálního Pravého sektoru se před pár dny sešly, aby demonstrovaly proti postupům vlády na západě Ukrajiny.

Předseda nacionalistické organizace Dmytro Jaroš vyzval k vyhlášení referenda. Chce dostat prezidenta Petra Porošenka a vládu před soud.

Obviňuje je, že místo aby se soustředili na válku na východě, řeší situaci v Zakarpatské oblasti. Naráží na incident v Mukačevu, kde při divoké přestřelce mezi stoupenci Pravého sektoru a policií zemřeli tři lidé a desítka dalších byla zraněna.

Kyjev okamžitě reagoval: po přestřelce odvolal gubernátora, propustil celníky, zatkl několik členů radikální organizace (další se schovávají v horách). Jaroš teď tvrdí, že od Majdanu nedošlo ke změně politického režimu, pouze se "změnila jména". A varuje, že Pravý sektor otevře novou fázi ukrajinské revoluce.

Nepopulární v Kyjevě i u voličů

Bitva v Mukačevu, při níž se uprostřed vilové čtvrti střílelo i z granátometů a kulometů, byla podle všeho vyřizováním účtů mezi pašeráky, kteří jsou v oblasti velmi aktivní. Pravému sektoru ale spojení s kontrabandem na západě země nedělá dobrou reklamu.

Pro Kyjev je rozpoutání "války gangů" v Zakarpatsku nepřijatelné. I proto, že oblast hraničí s Evropskou unií. A nestabilita může jakákoliv jednání s EU zásadně zkomplikovat.

Populární však Pravý sektor není ani mezi běžnými Ukrajinci

"Pravý sektor je oficiálně zaregistrovaná politická strana. Její podpora ve volbách na podzim minulého roku však byla minimální," připomíná analytik z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Michal Lebduška. 

S 2,3 procenta hlasů zůstala daleko od pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do parlamentu. V případném referendu by tedy Ukrajince momentálně těžko přesvědčila, aby se zbavili svého prezidenta Porošenka.

Hlavní úkol: boj proti separatistům

Ani v budoucnu se nedá čekat, že by byl Pravý sektor u voleb úspěšný.

"Dlouhodobě podceňují každodenní politickou práci a nedisponují velkými penězi. Jedná se vlastně o politickou stranu, jejíž členská základna se pohybuje ve válečné zóně nebo na základnách,“ popisuje Martin Laryš z Centra pro bezpečnostní analýzy a prevenci.

Významnější roli než na politické scéně sehrává Pravý sektor v bojích na východě země. Vedení války proti separatistům vnímají nacionalisté jako svůj hlavní úkol.

Sám Jaroš je od dubna letošního roku náměstkem ministra obrany.

 "Na rozdíl od ukrajinské vlády není Pravý sektor ochoten přijímat žádné kompromisy a dle slov jeho velitelů budou bojovat, dokud nezískají zpátky nejen Donbas, ale i Krym," vysvětluje Laryš.

Jedna z odnoží Pravého sektoru se pak zabývá charitativní činností. Právě ta ale může být zástěrkou pro nekalé obchody, kontraband a zapojení do organizovaného zločinu.

"Pozice Pravého sektoru v rámci ukrajinského bezpečnostního systému je dvojaká," tvrdí politolog a bezpečnostní expert Miroslav Mareš.

"Na jednu stranu bojují za ukrajinské bezpečnostní zájmy, na straně druhé si nárokují moc mimo standardní politické mechanismy. Někdy i pomocí brutálních prostředků. Nejsou pouze výplodem ruské propagandy, i když ta je samozřejmě masivně využívá k diskreditaci Ukrajiny jako celku," říká.

Kyjev se bát nemusí

Pravý sektor o sobě dal poprvé vědět během takzvaného Euromajdanu. "Důvodem protestů na Majdanu bylo primárně nepodepsání asociační dohody s EU. Pravý sektor se tak zformoval až v pozdější fázi revoluce," připomíná Michal Lebduška.

Nacionalistům tehdy šlo o svržení tehdejší vlády. "Rozhodně nebyli zásadní hnací silou protestů, což byl dojem, který se snažila vytvořit ruská média. Obešlo by se to i bez nich. Když skončil Euromajdan, členská základna Pravého sektoru čítala jen stovky lidí," tvrdí.

Pro srovnání: Mnohem úspěšnější než Pravý sektor bývala krajně pravicová strana Svoboda. Ta se v roce 2012 dokonce stala jednou z hlavních opozičních stran, když získala přes deset procent hlasů.

"Pravý sektor je nyní zřejmě nejsilnější z ultrapravicových skupin, svoje mocenské pozice hájí ale i Národně-sociální shromáždění a další organizace," popisuje Mareš skupiny na pravém kraji ukrajinského politického spektra. Kyjev se ho však - navzdory radikální rétorice a výhrůžkám na demonstracích - obávat nemusí.

"Na boj proti ukrajinským armádním jednotkám nemá zdroje a je si toho vědom," tvrdí  Martin Laryš. "Navíc ani nedisponuje těžkou vojenskou technikou," dodává.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy