Kyjev procitl. O východ vede válku, západ ovládají gangy

Barbora Roubalová
15. 7. 2015 18:20
Divoký západ. Tak nazývají ukrajinské Zakarpatsko (nejen) evropská média. Přestřelka, při níž radikální Pravý sektor pálil po policii i civilistech, má první důsledky.
Mukačevo po útoku.
Mukačevo po útoku. | Foto: Reuters

Kyjev - Ještě před týdnem se o Zakarpatsku mluvilo jako o romantické turistické destinaci, kde je - na rozdíl od východu země - klid. Po sobotní přestřelce v Mukačevu ho evropská média nazývají "Divokým západem" Ukrajiny.

Když policisté o víkendu dorazili na místo, kde spolu právě bojovali stoupenci poslance Mychajla Laňa a členové Pravého sektoru, čelili palbě z granátometů, automatických pušek a kulometů. Přestřelku zřejmě vyvolal spor o výnosy z pašování cigaret.

"Incident" v Mukačevu upoutal pozornost celé Ukrajiny k pašeráctví, korupci a dalším problémům nejzápadnější oblasti země," uvedla britská BBC.

Kyjev reagoval záhy: propustil všechny zakarpatské celníky.

Ve středu pak gubernátorem Zakarpatské oblasti jmenoval Hennadije Moskala. Muže, který až dosud spravoval Luhanskou oblast na opačném konci země. Ukrajinský parlament zároveň přijal zákon, který umožňuje dozor nad vyšetřováním případů, v nichž figurují veřejní činitelé. Včetně soudců.

"Potřebujeme změnu jak ve složkách vynucujících právo, tak i v úřednickém sektoru. Parlament musí konečně hlasovat pro zbavení imunity soudce i zákonodárce. Musíme vyčistit naši zemi od zločinců a zkorumpovaných funkcionářů," napsal na Facebooku tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksandr Turčynov.

Incident v Mukačevu, při němž zahynuli tři lidé a desítka dalších utrpěla zranění, má objasnit zvláštní vyšetřovací komise.

Do vazby byli zatím vzati čtyři lidé. Podle tiskového oddělení ukrajinského státního zastupitelství jsou obviněni z členství ve zločinecké skupině a spáchání teroristického útoku.

Verzí o tom, co přesně se v Mukačevu stalo a proč, je víc.

Pravý sektor tvrdí, že jen chtěl skoncovat s pašováním, které v Zakarpatsku kvete právě kvůli poslanci Laňovi. Pravý sektor mu prý zabránil mimo jiné v tom, aby v Mukačevu zřídil takzvanou Zakarpatskou lidovou republiku.

Laňo taková obvinění odmítá. Vinu dává vlivnému místnímu politikovi Viktoru Balohovi, který býval šéfem kanceláře prezidenta Viktora Juščenka a teď financuje Pravý sektor.

Baloha všechno popírá - a vyzývá k potírání pašeráctví, píše na svém ruskojazyčném webu stanice BBC.

Podle ukrajinské agentury Unian už vyšetřování potvrdilo, že na dálnici spojující Kyjev a Čop útočila skupina ukrajinských dobrovolnických jednotek radikální organizace Pravý sektor.

Vybavena byla výbušninami a střelnými zbraněmi. Stříleli na civilisty i policejní jednotky.

Zbraně čtyř maskovaných mužů v uniformách s odznakem Pravého sektoru jsou teď podrobovány expertíze. Za vůdce útočníků ukrajinské ministerstvo vnitra již v pondělí označilo Romana Stojku, bývalého zakarpatského kriminalistu a velitele záložního praporu Pravého sektoru.

Úterní výbuch dvou bomb v blízkosti policejních stanic ve Lvově podle ministerstva s incidentem v Mukačevu souvisí. "Jde o pokus destabilizovat zemi," uvedlo podle deníku Kyiv Post.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

před 1 hodinou

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy