Protesty v ulicích zabraly. Polský parlament nakonec odmítl úplný zákaz potratů

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2016 12:33
Polský parlament odmítl kontroverzní návrh, který měl zpřísnit zákon proti interrupcím. Už ve středu večer ho odmítl právní výbor parlamentu, když proti změně hlasovali i poslanci vládní strany Právo a spravedlnost. Předsedkyně vlády Beata Szydlová ve zjevné reakci na masové protesty žen, které se v pondělí konaly ve velkých městech, prohlásila, že její kabinet na zpřísnění zákona proti interrupcím nepracuje.
Proti návrhu demonstrovaly tisíce lidí.
Proti návrhu demonstrovaly tisíce lidí. | Foto: Reuters

Varšava – Masové protesty, které nejen v Polsku vyhnaly do ulic tisíce lidí, sklidily úspěch. 

Tamní parlament ve čtvrtek dopoledne smetl ze stolu návrh, který by zpřísnil zákon proti interrupcím. Pro odmítnutí návrhu hlasovalo 352 z 428 přítomných poslanců a 58 zákonodárců hlasovalo proti.

Stalo se tak necelý den poté, co ho po bouřlivé debatě odmítl právní výbor Sejmu. Proti změně přitom hlasovali i poslanci za vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která se doposud k návrhu stavěla příznivě.

Výsledek čtvrtečního hlasování nebyl dopředu jasný, přestože se proti schválení dokumentu v posledních dnech vyslovili vedoucí představitelé PiS, včetně premiérky Beaty Szydlové. V prvním čtení totiž návrh ve sněmovně podpořili právě poslanci a poslankyně PiS. Vládnoucí strana má většinu v obou komorách parlamentu.

Až pět let vězení pro lékaře

Předsedkyně vlády ve zjevné reakci na masové protesty žen, které se v pondělí konaly ve velkých městech, prohlásila, že její kabinet na zpřísnění zákona proti interrupcím nepracuje. "Chci říci velmi nahlas a jasně: vláda PiS nepracovala a nepracuje na žádném zákonu, který by změnil stávající předpisy," řekla premiérka a připomněla, že návrh byl parlamentu předložen jako občanská iniciativa.

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a patří mezi nejvíce restriktivní v Evropě. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.

Navržený zákon počítá s dalším zpřísněním pravidel. Potraty by podle něj byly zcela zakázány s jedinou výjimkou – v případě ohrožení života matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.

Nemůžeme se vracet o stovky let zpátky a omezovat ženská práva s ohledem na náboženství, říká Hana Stelzerová z České ženské lobby. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy