Varšava – Masové protesty, které nejen v Polsku vyhnaly do ulic tisíce lidí, sklidily úspěch.
Tamní parlament ve čtvrtek dopoledne smetl ze stolu návrh, který by zpřísnil zákon proti interrupcím. Pro odmítnutí návrhu hlasovalo 352 z 428 přítomných poslanců a 58 zákonodárců hlasovalo proti.
Stalo se tak necelý den poté, co ho po bouřlivé debatě odmítl právní výbor Sejmu. Proti změně přitom hlasovali i poslanci za vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která se doposud k návrhu stavěla příznivě.
Výsledek čtvrtečního hlasování nebyl dopředu jasný, přestože se proti schválení dokumentu v posledních dnech vyslovili vedoucí představitelé PiS, včetně premiérky Beaty Szydlové. V prvním čtení totiž návrh ve sněmovně podpořili právě poslanci a poslankyně PiS. Vládnoucí strana má většinu v obou komorách parlamentu.
Až pět let vězení pro lékaře
Předsedkyně vlády ve zjevné reakci na masové protesty žen, které se v pondělí konaly ve velkých městech, prohlásila, že její kabinet na zpřísnění zákona proti interrupcím nepracuje. "Chci říci velmi nahlas a jasně: vláda PiS nepracovala a nepracuje na žádném zákonu, který by změnil stávající předpisy," řekla premiérka a připomněla, že návrh byl parlamentu předložen jako občanská iniciativa.
Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a patří mezi nejvíce restriktivní v Evropě. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.
Navržený zákon počítá s dalším zpřísněním pravidel. Potraty by podle něj byly zcela zakázány s jedinou výjimkou – v případě ohrožení života matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.