Ukrajinci matou Rusy. Počkejme, frontální útok teprve přijde, míní americký generál

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
12. 6. 2023 17:28
Ukrajinská armáda v posledních dnech útočí na východě i jihu země a osvobodila několik vesnic. Americký generál ve výslužbě Ben Hodges míní, že hlavní úder na okupanty teprve přijde a bude jej provázet zapojení velkých formací tvořených stovkami tanků a obrněnců. A naznačuje, že nasazení prvních moderních strojů Leopard 2 do útočných operací mohla být jen kamufláž.
Tank ukrajinské armády na frontové linii u města Bachmut na Donbase.
Tank ukrajinské armády na frontové linii u města Bachmut na Donbase. | Foto: Reuters

Ukrajinská armáda spustila chystanou ofenzivu s cílem osvobodit okupované části země včetně anektovaného Krymu. Podle Hodgese, bývalého vrchního velitele amerických pozemních sil v Evropě, ale velký tlak na ruské opevněné linie podél fronty ještě nenastal.

O víkendu začala ukrajinská armáda postupovat na jihovýchodě země. V neděli osvobodila hned několik obcí a podle agentury AFP si tím připsala první vítězství na této frontě. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová v neděli oznámila, že se zde ukrajinské síly probojovaly o více než kilometr.

Foto: Aktuálně.cz

Hodges v rozsáhlé analýze pro prestižní washingtonský think-tank CEPA připomíná, že Kyjev protiútok zahájil patrně čtvrtého, respektive šestého června. "To byl pravděpodobně okamžik, kdy se vrchní velitel ozbrojených sil, generál Valerij Zalužnyj, podle mého názoru rozhodl, že jeho tři podmínky (pro zahájení ofenzivy) byly splněny, a že tedy může dát armádě zelenou," míní generál americké armády.

Než protiofenziva začala, musela se ukrajinská armáda podle Hodgese ujistit, že je půda dostatečně suchá, aby po ní mohla přejíždět těžká obrněná vozidla. Kyjev také musel nashromáždit a připravit dostatek techniky, která bude schopná prorazit zpevněnou ruskou obrannou linii a osvobodit například okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnu nebo přetnout spojení mezi ruskou pevninou a anektovaným Krymem.

Poslední podmínkou podle něj bylo oslabení ruské logistiky a obrany. Vzhledem k tomu, že se o ukrajinské protiofenzivě dlouho spekulovalo, potřeboval Kyjev najít vhodný okamžik, aby alespoň částečně dokázal Rusy svým útokem překvapit.

Návnada v podobě tanků?

Přesto se ale Hodges domnívá, že velký úder Ukrajinců na ruské pozice zatím nenastal. "Je velký rozdíl mezi zahájením ofenzivy a hlavním útokem. Ofenziva zjevně začala, ale hlavní útok nikoliv," tvrdí generál. Ten se podle něj pozná podle toho, že na frontové linie zatlačí velké ukrajinské obrněné formace tvořené stovkami tanků a bojových vozidel pěchoty. To ale ještě nenastalo.

Ben Hodges, bývalý velitel amerických vojsk v Evropě, generál, portrét

Kdo je Ben Hodges?

Tříhvězdičkový generál americké armády ve výslužbě byl od listopadu 2014 do prosince 2017 vrchním velitelem amerických pozemních sil v Evropě. V letech 2012 až 2014 působil jako velitel na Velitelství operací pozemních sil NATO.

Je veteránem válek v Iráku a Afghánistánu. V rámci operace Irácká svoboda na začátku tisíciletí velel 101. výsadkové divizi. Později stál v čele Regionálního velitelství - jih v Kandaháru v Afghánistánu. V současnosti působí v prestižním washingtonském think-tanku CEPA.

Foto: Jakub Plíhal

Hodges v této souvislosti odhaduje, že obrněná brigáda ukrajinské armády čítá přes 250 obrněných vozidel různých typů. "Ukrajinci sestavili sedm až dvanáct takových brigád," píše s tím, že až se těchto armádních uskupení sejde na úzkém pásu několik, pak začal opravdový útok na ruské jednotky. 

Bývalý americký velitel také dává do kontextu informaci, že ukrajinské síly po zahájení protiofenzivy přišly o několik moderních německých tanků Leopard 2. Právě jejich nasezení považovali západní experti za signál, že dlouho chystaná operace začala. "Použití Leopardů na bojišti v tak rané fázi mělo podle mého názoru na toto místo navést ruskou pozornost. Možná šlo pouze o návnadu," myslí si Hodges.

Dobýt Krym do srpna

Americký Institut pro studium války na začátku června upozorňoval, že počínající ukrajinská protiofenziva naráží na překvapivě silný a dobře organizovaný ruský odpor. Právě na jižní část fronty Kreml vyslal vycvičené a dobře vybavené jednotky zvládající se bránit lépe než na jiných místech bojové linie.

Frontální útok proti předem připraveným obranným pozicím je podle Institutu mimořádně obtížnou taktickou operací. Situaci na frontě komplikuje nedostatečná letecká převaha Ukrajiny. Analytici se zároveň domnívají, že první útoky by neměly být vnímány jako vzor, podle kterého se bude ukrajinská protiofenziva ubírat. Naopak. Stejně jako Hodges míní, že ukrajinský úder může ještě překvapit.

Americký generál je stále přesvědčen, že Ukrajina může uspět a do konce léta osvobodit i anektovaný Krym. Nutnou podmínkou pro to je, že ze Západu dostane všechny potřebné zbraně včetně střel dlouhého doletu. "Ukrajinská armáda by pak mohla zasáhnout (ruské vojenské základny) Sevastopol, Saki, Džankoj a další klíčové cíle na Krymu. Poloostrov by se tím stal pro ruské síly neudržitelným," dodává Hodges.

Video: Ukrajinci vyzývají k mlčení ohledně protiofenzivy. Spot se objevil v televizi na Krymu (5. 6. 2023)

Ukrajinci vyzývají k mlčení ohledně protiofenzivy. Spot se pak objevil v televizi na Krymu. | Video: Associated Press, Telegram/DPSU
 

Právě se děje

Další zprávy