Kizljar - Staršího z bratrů Carnajevových Tamerlana nezfanatizovali v ruském Dagestánu, ale ve Spojených státech.
Vyplývá to alespoň ze svědectví obyvatel dagestánského města Kizljar, kteří si údajného iniciátora pumových útoků v cíli bostonského maratonu dobře pamatují.
Vybavují si ho pro dvě věcí: pro v Kizljaru nevídané americké oblečení a pro jeho zanícenou víru ve svatou válku.
"Džihádistický pohled na svět měl, už když přijel. Myslím, že to pramenilo z jeho čečenského původu. Podmínky tady ho překvapily, domnívám se, že očekával otevřenou válku muže proti muži," řekl deníku The New York Times Zaur M. Zakarjajev ze salafistické advokátní organizace Svaz spravedlnosti.
Tamerlan přijel do města na hranicích Dagestánu a Čečenska navštívit svého bratrance Magomeda Kartašova, který je uznávaným salafistickým imámem. Také proto si pro něj v neděli přišla ruská tajná služba FSB a nyní ho vyslýchá ve vazbě.
Kartašov tvrdí, že Carnajeva nezfanatizoval. Naopak ho prý dlouhé hodiny přesvědčoval, aby "nechodil do lesa" a nepřidával se k radikálům. "Vysvětloval mu, že násilí není ten správný prostředek," potvrdil Zakarjajev.
Připomeňte si: Snímky, které šokovaly svět
Podle Tamerlanových přátel z Kizljaru se mu to ale podařilo jen do jisté míry. Starší z údajných bostonských teroristů sice upustil od myšlenky přidat se k islámským separatistům v Dagestánu, ale do Ameriky se vrátil jako zastánce globálního džihádu.
"Můžu říct, že se Tamerlan po rozhovorech s Magomedem změnil. Snažil se například získat zpět ruský pas, začal víc číst, a to mnoho různých knih. Myslím, že změnil své postoje," prohlásil Rasim B. Ibadamov.
Boston deset dní po útoku: