Londýn/Edinburgh - Popel z islandské sopky Grímsvötn už ovlivňuje leteckou dopravu na starém kontinentu.
British Airways, KLM či Easyjet dočasně zrušily lety nad Skotskem, a na terminálech tak na dlouhé hodiny uvízly tisíce lidí.
Například v Edinburghu musely nedobrovolně strávit noc asi čtyři stovky cestujících. Lepší není situace ani v Glasgow, Aberdeenu či Newcastlu, napsal server BBC.
Situace se zlepšila až v úterý odpoledne, kdy byl provoz na skotských letištích obnoven.
Zrušeno nicméně bylo přes 500 letů. Zatímco British Airways pozastavily lety mezi Londýnem a Skotskem, nízkonákladový Ryanair provoz neomezil s tím, že k tomu nevidí důvod.
Některé spoje zrušily i Dánsko a Norsko. Naproti tomu sám Island mohl kvůli příznivým větrům lety obnovit, včetně hlavního letiště Keflavík. Vulkanická činnost sopky však podle islandských odborníků mírně klesá.
Grímsvötn chrlí méně
Mrak sopečného popela už podle meteorologů dorazil nad severní Skotsko a později odpoledne má zasáhnout i Severní Irsko, severní Anglii a Wales. Odpoledne by se měl dostat i nad Skandinávii, ale tamní dopravci zatím s omezením letů nepočítají.
Islandští odborníci tvrdí, že aktivita Grímsvötnu už mírně polevuje, i když vizuálně není oproti předchozím dnům zřetelný rozdíl.
Opírají se o výsledky radarového sledování sopečného chocholu, který prý už není tak vysoký jako v sobotu, kdy dosahoval 10 až 15 kilometrů. Ráno to prý bylo už jen pět až sedm kilometrů a v poledne dokonce tři až pět.
"Chochol je nižší než v počátcích. Je to zřejmě spojený důsledek nižších emisí a silnějšího větru," řekla podle agentury AFP mluvčí islandského meteorologického úřadu Olof Baldursdottirová. "Aktivita se snížila, erupce je zřetelně slabší než první den," dodala.