Pozitivní diskriminace Malajců je po volbách na indexu

Pavel Vondra
12. 3. 2008 16:23
Opozice chce zrušit jeden z pilířů vládní politiky
Staronový malajsijský premiér Abdullah Ahmad Badawi nemá po volbách příliš důvodů k radosti
Staronový malajsijský premiér Abdullah Ahmad Badawi nemá po volbách příliš důvodů k radosti | Foto: Reuters

Penang - Katastrofický scénář povolebního vývoje v Malajsii - z pohledu tamní vlády, kde mají tradičně hlavní slovo většinoví Malajci - se pomalu začíná naplňovat.

Široká koalice Národní fronty (Barisan Nasional) v čele s nejmocnější Sjednocenou malajskou národní organizací (UMNO), která je u moci už od vyhlášení nezávislosti před padesáti lety, sice ve volbách do parlamentu zvítězila, vůbec poprvé ale přišla o ústavní většinu.

Kromě toho utrpěla porážku ve volbách do místních zákonodárných sborů v celkem pěti ze 13 malajsijských států, přičemž dosud opozice ovládala jen jediný.

ČTĚTE VÍCE: Malajsie odvolila, nepotopitelná vládní loď se kymácí

NEPotimus nechceme

První změny na sebe nedaly dlouho čekat. Oznámila je opoziční Strana demokratické akce (DAP), v jejíž členské i voličské základně převládají etničtí Číňané spolu s liberálně smýšlejícími Indy a Malajci.

Vedení Strany demokratické akce v čele s šéfem strany Limem Guanem Engem (uprostřed) jásá po oznámení volebních výsledků ve státě Penang
Vedení Strany demokratické akce v čele s šéfem strany Limem Guanem Engem (uprostřed) jásá po oznámení volebních výsledků ve státě Penang | Foto: Reuters

DAP pokořila BN ve státě Penang, což je pro vládu dvojnásob nepříjemné vzhledem k tomu, že jde o domácí půdu premiéra a šéfa UMNO Abdullaha Ahmada Badawiho.

Šéf DAP a budoucí premiér místní vlády Lim Guan Eng teď přisypal Badawimu sůl do ran, když oznámil, že za jeho úřadování rozhodně padne "posvátná kráva" dosavadní vládní politiky, která ve státním sektoru včetně vzdělávání a ekonomiky upřednostňuje Malajce před ostatními etniky žijícími v zemi.

"Naše administrativa nebude mít pro Novou ekonomickou politiku (NEP) místo. Tato politika plodí nepotismus, korupci a systémovou nevýkonnost," nechal se podle agentury Reuters slyšet Lim.

Sílící hlas liberálů

Nejsou to navíc jen Číňané a Indové, komu NEP vadí. Již delší dobu proti diskriminační politice brojí také bývalý vicepremiér a dnes vůdce opoziční Strany lidové spravedlnosti (Keadilan) Anwar Ibrahim, který reprezentuje především liberálně smýšlející Malajce.

Vůdce malajsijské opoziční Strany lidové spravedlnosti (Keadilan) a někdejší vicepremiér Anwar Ibrahim
Vůdce malajsijské opoziční Strany lidové spravedlnosti (Keadilan) a někdejší vicepremiér Anwar Ibrahim | Foto: Reuters

"Podle nás NEP patří minulosti," cituje Anwara Reuters. "Vždycky jsem říkal, že z NEPu profitují jen příbuzní členů vládnoucího establishmentu a jim blízcí podnikatelé. Chceme proto v námi ovládaných státech ukončit praxi udělování státních zakázek a privatizací těmto rodinně provázaným firmám a jejich přátelům."

Keadilan je v novém parlamentu vůbec nejsilnější opoziční stranou. Posílila své zastoupení z jediného křesla na 31 míst. Hned ve třech státech (Kedah, Perak a Selangor) by se měla podílet na vládě spolu s DAP a islamistickou stranou PAS.

Federální vláda: Je to na nich

Úřadující ministr spravedlnosti Nazri Aziz potvrdil, že pro federální vládu se na kladném postoji k NEPu nic nemění, ve státech, kde BN přišla o většinu, však změnám podle něj bránit nelze.

"Ve federálních projektech, které spadají do naší jurisdikce, NEP nadále platí. Pokud jde o politiku místních vlád, ty si mohou dělat, co chtějí," řekl ministr agentuře Reuters.

Malajsie je podle ústavy multietnickým sekulárním státem. Státní moc ale nepokrytě straní muslimům malajské národnosti
Malajsie je podle ústavy multietnickým sekulárním státem. Státní moc ale nepokrytě straní muslimům malajské národnosti | Foto: Reuters

Politika pozitivní diskriminace Malajců má kořeny už v dobách britské koloniální správy, kteří se tak snažili zmenšit propastné rozdíly mezi původními obyvateli na jedné straně a Číňany, kteří dodnes ovládají většinu ekonomiky v zemi a indickými dělníky, jež si s sebou Britové přivedli pro práci na gumovníkových plantážích, na straně druhé.

V roce 1971 malajsijská vláda tuto politiku nově zformulovala a zakotvila právě v podobě Nové ekonomické politiky. Výsledky tohoto programu jsou však smíšené.

I když se během tří dekád podíl Malajců na národním bohatství zvýšil ze 2 procent na 19, jejich výkonnost se podle kritiků příliš nezvýšila, spíše naopak, a ostatní etnické skupiny diskriminaci pochopitelně nesou s velkou nelibostí.

Rozhodne tlak zvenčí

Jak ale řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz malajsijský politolog Farish Ahmad-Noor, pokud by v budoucnu opravdu mělo dojít ke zrušení NEPu na federální úrovni, bude to spíše kvůli tlaku zvenčí než zevnitř. 

Farish Ahmad-Noor
Farish Ahmad-Noor | Foto: Pavel Vondra

"Pokud chce být Malajsie opravdu globálním hráčem, a do jisté míry už jím je, bude se muset řídit určitými pravidly. V současnosti se například vláda snaží s Američany vyjednat dohodu o volném obchodu, ale USA dávají najevo, že se jim politika zvýhodňování jen jedné skupiny nelíbí, protože to z pohledu zahraničního kapitálu představuje vážné omezení."

Farish Ahmad-Noor nicméně předpovídá, že v důsledku takových změn se dá očekávat vzestup šovinismu ze strany malajských etnických nacionalistů, jehož některé projevy jsou podle něj vidět už dnes.

"Bohužel je třeba si přiznat, že projekt budování státu má v Malajsii i po padesáti letech velice chatrné základy," říká malajsijský akademik.

ČTĚTE VÍCE: Malajsii je 50. Pod make-upem se ukazují vrásky

 

Právě se děje

Další zprávy