Malajsie odvolila, nepotopitelná vládní loď se kymácí

Pavel Vondra
8. 3. 2008 16:52
Kabinetu premiéra Badawiho hrozí volební fiasko
Předvolební plakáty s podobiznou premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho v hlavním městě Kuala Lumpur
Předvolební plakáty s podobiznou premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho v hlavním městě Kuala Lumpur | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Itálie, kde se od konce druhé světové války vystřídalo přes šest desítek vlád, platí za ztělesnění politické nestability. Malajsie pak za její pravý opak.

Od chvíle, co tato bývalá britská kolonie na jihovýchodě Asie vyhlásila v roce 1957 nezávislost, proběhlo v zemi všeho všudy dvanáctero parlamentních voleb.

Vláda v nich nikdy neprohrála. A kolik se v zemi za tu dobu vystřídalo premiérů? Pouhých pět. Z funkce odstupovali v zásadě jen ze zdravotních důvodů, či v ní dokonce umírali.

Ústup z pozic

Poslední volby do federálního parlamentu se v Malajsii konaly právě dnes. Ani tentokrát není pochyb o tom, že se u moci udrží vládnoucí Národní fronta (Barisan Nasional), sdružující celkem 14 politických stran v čele s nejmocnější Sjednocenou malajskou národní organizací (UMNO).

Váhy na vlajce koalice Národní fronty (Barisan Nasional) symbolizují snahu o udržení rovnováhy a smíru mezi jednotlivými národy multietnické Malajsie. Hlavní slovo v BN a v celé zemi má však tradičně UMNO, strana reprezentující zájmy etnických Malajců, kteří jsou vládní politikou zvýhodňováni
Váhy na vlajce koalice Národní fronty (Barisan Nasional) symbolizují snahu o udržení rovnováhy a smíru mezi jednotlivými národy multietnické Malajsie. Hlavní slovo v BN a v celé zemi má však tradičně UMNO, strana reprezentující zájmy etnických Malajců, kteří jsou vládní politikou zvýhodňováni | Foto: Reuters

Přesto hlasování provázala nezvykle zjitřená atmosféra. Vláda tuší, že výsledek z roku 2004, kdy obsadila v parlamentu 90 procent křesel, se jí zopakovat nepodaří.

Spokojila by se prý s dvoutřetinovou většinou, která jí zaručuje schopnost prosazovat ústavní změny. Výrazný propad a naopak posílení dosud neškodné opozice by ale mohly ohrozit pozici premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho.

Jeho popularita, jak ukázal nedávný průzkum veřejného mínění, je na historickém minimu. I když podpora 60 procent obyvatel by se v leckteré jiné zemi jevila jako více než dobrý výsledek, Malajsie se řídí jinými pravidly.

Propad preferencí je o to varovnější, že signalizuje klesající podporu pro Badawiho vládu ze strany nemalajských etnik v zemi, tedy Číňanů a Indů, jak ostatně napověděly listopadové pouliční demonstrace indických aktivistů stěžujících si na ekonomickou, sociální i politickou diskriminaci v zemi.

Čtěte více: Malajsii je 50. Pod make-upem se ukazují vrásky

Neúspěch v Kelantanu

V Malajsii se dnes navíc nevolilo jen do federálního parlamentu, ale i do zákonodárných sborů jednotlivých států.

Těch je v Malajsii celkem 13 a s výjimkou jediného státu Kelantan, tradiční baště opoziční islámské strany PAS, dosud ve všech dominovala Národní fronta.

Badawi vedl před volbami v Kelantanu intenzivní kampaň s cílem zlomit ve státě 18letou vládu PAS, která se v uplynulém funkčním období opírala o většinu jediného hlasu.

Podle všeho se však premiér snažil marně. Jak uvedla agentura Reuters, PAS podle předběžných výsledků získal v Kelantanu nejméně 30 z celkového počtu 45 křesel.

Čtěte také: Sex, lži a video: Malajsie politikům hříchy neodpouští

Fiasko v Penangu

Malajsijský premiér Abdullah Ahmad Badawi (uprostřed v modrém) během předvolební kampaně v Penangu. Všechno dobře dopadne, rozhodně tu vyhrajeme, ujišťoval.
Malajsijský premiér Abdullah Ahmad Badawi (uprostřed v modrém) během předvolební kampaně v Penangu. Všechno dobře dopadne, rozhodně tu vyhrajeme, ujišťoval. | Foto: Reuters

A navíc se rýsuje i velké překvapení či přímo šok ztráta většiny, kterou Barisan Nasional dosud měla v zákonodárném sboru státu Penang, odkud pochází právě premiér Badawi.

První signály možných problémů přišly už ve čtvrtek, kdy se v Penangu konalo shromáždění opoziční Strany demokratické akce (DAP), na které přišlo přes 25 tisíc lidí.

"Politici z Národní fronty jsou příliš arogantní, myslím, že jim ta moc vlezla do hlavy," shrnul pro agenturu Reuters náladu v Penangu jeden z účatníků mítinku.

Předběžné výsledky dávají tušit, že vládnoucí garnituru nyní čeká těžké zpytování svědomí.

 

Právě se děje

Další zprávy