Malajsie odvolila, nepotopitelná vládní loď se kymácí

Pavel Vondra
8. 3. 2008 16:52
Kabinetu premiéra Badawiho hrozí volební fiasko
Předvolební plakáty s podobiznou premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho v hlavním městě Kuala Lumpur
Předvolební plakáty s podobiznou premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho v hlavním městě Kuala Lumpur | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Itálie, kde se od konce druhé světové války vystřídalo přes šest desítek vlád, platí za ztělesnění politické nestability. Malajsie pak za její pravý opak.

Od chvíle, co tato bývalá britská kolonie na jihovýchodě Asie vyhlásila v roce 1957 nezávislost, proběhlo v zemi všeho všudy dvanáctero parlamentních voleb.

Vláda v nich nikdy neprohrála. A kolik se v zemi za tu dobu vystřídalo premiérů? Pouhých pět. Z funkce odstupovali v zásadě jen ze zdravotních důvodů, či v ní dokonce umírali.

Ústup z pozic

Poslední volby do federálního parlamentu se v Malajsii konaly právě dnes. Ani tentokrát není pochyb o tom, že se u moci udrží vládnoucí Národní fronta (Barisan Nasional), sdružující celkem 14 politických stran v čele s nejmocnější Sjednocenou malajskou národní organizací (UMNO).

Váhy na vlajce koalice Národní fronty (Barisan Nasional) symbolizují snahu o udržení rovnováhy a smíru mezi jednotlivými národy multietnické Malajsie. Hlavní slovo v BN a v celé zemi má však tradičně UMNO, strana reprezentující zájmy etnických Malajců, kteří jsou vládní politikou zvýhodňováni
Váhy na vlajce koalice Národní fronty (Barisan Nasional) symbolizují snahu o udržení rovnováhy a smíru mezi jednotlivými národy multietnické Malajsie. Hlavní slovo v BN a v celé zemi má však tradičně UMNO, strana reprezentující zájmy etnických Malajců, kteří jsou vládní politikou zvýhodňováni | Foto: Reuters

Přesto hlasování provázala nezvykle zjitřená atmosféra. Vláda tuší, že výsledek z roku 2004, kdy obsadila v parlamentu 90 procent křesel, se jí zopakovat nepodaří.

Spokojila by se prý s dvoutřetinovou většinou, která jí zaručuje schopnost prosazovat ústavní změny. Výrazný propad a naopak posílení dosud neškodné opozice by ale mohly ohrozit pozici premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho.

Jeho popularita, jak ukázal nedávný průzkum veřejného mínění, je na historickém minimu. I když podpora 60 procent obyvatel by se v leckteré jiné zemi jevila jako více než dobrý výsledek, Malajsie se řídí jinými pravidly.

Propad preferencí je o to varovnější, že signalizuje klesající podporu pro Badawiho vládu ze strany nemalajských etnik v zemi, tedy Číňanů a Indů, jak ostatně napověděly listopadové pouliční demonstrace indických aktivistů stěžujících si na ekonomickou, sociální i politickou diskriminaci v zemi.

Čtěte více: Malajsii je 50. Pod make-upem se ukazují vrásky

Neúspěch v Kelantanu

V Malajsii se dnes navíc nevolilo jen do federálního parlamentu, ale i do zákonodárných sborů jednotlivých států.

Těch je v Malajsii celkem 13 a s výjimkou jediného státu Kelantan, tradiční baště opoziční islámské strany PAS, dosud ve všech dominovala Národní fronta.

Badawi vedl před volbami v Kelantanu intenzivní kampaň s cílem zlomit ve státě 18letou vládu PAS, která se v uplynulém funkčním období opírala o většinu jediného hlasu.

Podle všeho se však premiér snažil marně. Jak uvedla agentura Reuters, PAS podle předběžných výsledků získal v Kelantanu nejméně 30 z celkového počtu 45 křesel.

Čtěte také: Sex, lži a video: Malajsie politikům hříchy neodpouští

Fiasko v Penangu

Malajsijský premiér Abdullah Ahmad Badawi (uprostřed v modrém) během předvolební kampaně v Penangu. Všechno dobře dopadne, rozhodně tu vyhrajeme, ujišťoval.
Malajsijský premiér Abdullah Ahmad Badawi (uprostřed v modrém) během předvolební kampaně v Penangu. Všechno dobře dopadne, rozhodně tu vyhrajeme, ujišťoval. | Foto: Reuters

A navíc se rýsuje i velké překvapení či přímo šok ztráta většiny, kterou Barisan Nasional dosud měla v zákonodárném sboru státu Penang, odkud pochází právě premiér Badawi.

První signály možných problémů přišly už ve čtvrtek, kdy se v Penangu konalo shromáždění opoziční Strany demokratické akce (DAP), na které přišlo přes 25 tisíc lidí.

"Politici z Národní fronty jsou příliš arogantní, myslím, že jim ta moc vlezla do hlavy," shrnul pro agenturu Reuters náladu v Penangu jeden z účatníků mítinku.

Předběžné výsledky dávají tušit, že vládnoucí garnituru nyní čeká těžké zpytování svědomí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy