Na palubě se sice nacházely chemikálie a ropné produkty, k jejich úniku ale nedošlo. Novozélandská vláda však naléhá na urychlený transport poškozené lodi z oblasti, uvedly dnes světové agentury.
Většina posádky lodi Nisšin Maru, která je plovoucí továrnou na zpracování velrybího masa, byla ještě ve čtvrtek evakuována, zbylých asi dvacet námořníků se podílelo na hašení živlu.
Novozélandská vláda se obávala, že v případě úniku tisíců tun ropných produktů a chemikálií, které loď veze, hrozila dané části Antarktidy i přilehlým oblastem ekologická katastrofa dosud nevídaných rozměrů. K tomu sice nedošlo, nicméně plavidlo je pravděpodobně neschopné vlastního pohybu.
Továrna na velrybí maso
K urychlenému odsunu poškozeného plavidla proto vyzval novozélandský ministr životního prostředí Chris Carter. Oblast je totiž proslulá prudkými bouřemi, což by mohlo situaci značně zkomplikovat.
Požár vyvolal pozornost také proto, že právě tato loď se před týdnem stala terčem protestu aktivistů bojujících proti lovu velryb. Pověsti o výbuchu na lodi zatím nebyly nijak potvrzeny.
"Požár nemá žádnou souvislost s protesty protivelrybářských demonstrantů," prohlásil mluvčí novozélandského ministerstva životního prostředí. Článek pokračuje pod videoreportáží.
Velrybáři na mušce aktivistů
Na Nisšin Maru zaútočili před týdnem aktivisté ze skupiny Sea Shepherd. Hodili na palubu páchnoucí kyselinu, která podle japonských zdrojů lehce poranila dva členy posádky.
Tento týden skupina obdobným způsobem zaútočila na jinou japonskou velrybářskou loď. Ve středu čluny organizace svou akci ukončily a opustily oblast.