Pozadí války v Iráku vyplouvá na povrch

Red Zah, rtr, mkr
22. 11. 2005 17:35
Washington - Snaha amerických úřadů zjistit, jak fungovaly zpravodajské služby těsně před válkou v Iráku, se může opět posunout dále.
Americký novinář Bob Woodward.
Americký novinář Bob Woodward. | Foto: Aktuálně.cz

Nové světlo do věci může vnést reportér deníku Washington Post Bob Woodward. Ten dva roky uchovával obsah svojí konverzace s úředníkem Bushovy vlády, který mu prozradil identitu agentky CIA Valerie Plameové, aby se vyhnul soudní obsílce.

Woodward v rozhovoru pro televizi CNN přiznal, že udělal chybu, když o zdroji své informace neřekl šéfredaktoru Leonardu Downiemu. "Měl jsem ho, tak jako mnohokrát předtím, jít upozornit. A to jsem neudělal," kál se novinář.

Woodward minulý týden odhalil, že svědčil u státního zástupce Patricka Fitzgeralda. Pod přísahou vypověděl, že úředník Bushovy vlády mu v červnu 2003 sdělil pozici agentky CIA. Plameová měla údajně mít informace o iráckých nákupech uranové rudy v Nigeru.

Woodward již vypovídal

Woodward si chybu uvědomil poté, co byl v říjnu obviněn Lewis Libby, šéf kanceláře viceprezidenta Dicka Cheneyho. Libby byl obviněn z toho, že v červnu roku 2003 vyzradil jméno agentky CIA reportérce New York Times a ohrozil tak její život.

Podrobněji o obvinění Lewise Libbyho ČTĚTE ZDE.

"Byl jsem opravdu překvapený, protože jsem se stejnou informaci dozvěděl deset dní předtím," řekl Woodward. "Šel jsem za svým informátorem a ptal jsem se ho, jestli si ještě pamatuje, o čem jsme se bavili. Odpovědí mi ale bylo neustálé opakování, že musí jít za státním zástupcem, aby řekl pravdu."

"V tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem do toho zatažený. Sice mě ujistil, že nebudu muset svědčit, ale to je ten problém. Strašně rád bych k soudu nešel a nebyl tlačen k tomu, abych odhalil svůj zdroj, ale jak přijít k informacím, které vám nikdo neřekne jen tak," položil si řečinickou otázku Woodward. "Musíte si na všech úrovních vlády udělat důvěrné známosti, kteří vám musí věřit."

Novinář svůj zdroj stejně neprozradí

Woodward přiznal, že svůj zdroj neprozradí stejně jako před více než třiceti lety v případě Watergate, kdy se svým kolegou Carlem Bernsteinem odhalili zapojení Bílého domu do aféry. "Snad to nebude trvat dalších 33 let než se dozvíme, co se doopravdy stalo," připomněl vyjádření bývalého šéfa FBI Marka Felta, který se teprve letos přiznal, že informace z vyšetřování aféry Watergate jim poskytl on sám.

Ještě předtím, než odhalil svoji práci na případu, označil v několika rozhovorech s novináři únik informací za směšný a práci státního zástupce Fitzgeralda za ostudnou. Woodward přiznal, že jeho vyjádření k případu nebyla šťastná. "Byl jsem z toho trochu frustrovaný a nechal jsem se v rozhovorech zbytečně unést," prohlásil Woodward.

 

Právě se děje

Další zprávy