Povstalci v roli státníků. Nepál se zbarvil do ruda

Pavel Vondra
10. 5. 2008 16:00
Co lze čekat od maoistů v Nepálu? Analýza
Stoupenci maoistů v Nepálu
Stoupenci maoistů v Nepálu | Foto: Reuters

Káthmándú/Praha - Nepál se po dubnových volbách do ústavodárného shromáždění zbarvil do ruda. V 601členném sboru obsadí nejvíce křesel - konkrétně 220 - tamní maoisté, kteří svůj volební debut proměnili v drtivé vítězství.

Ještě předloni bojovala tato radikální frakce Komunistické strany Nepálu za svou vizi beztřídní společnosti s puškou v ruce. Dnes se mají maoisté stát rozhodující politickou silou v zemi.

Není proto divu, že řada pozorovatelů doma i v zahraničí hledí k nejbližší budoucnosti himálajské země, která se ještě plně nevzpamatovala z dekády občanské války, s mírnými obavami.

Co bude s maoistickou armádou?

Zvládnou maoisté přerod z revolučního ozbrojeného hnutí v zodpovědné budovatele státu?

Nepálská veřejnost nepochybně doufá, že ano. Únava z občanské války, která si vyžádala životy více než 13 tisíc lidí, byla ostatně podle analytiků jedním z klíčových faktorů, který ovlivnil výsledek voleb.

Mrtvé tělo člena maoistické strany v nemocnici v Kohálpuru.
Mrtvé tělo člena maoistické strany v nemocnici v Kohálpuru. | Foto: Reuters

"Velká část voličů se zjevně rozhodla, že maoistům raději věnuje vládu nad zemí, než aby riskovala jejich návrat do džungle a s tím související utrpení," napsal Kanak Mani Dixit v listu Kathmandu Post.

Ví se také - a potvrdila to i pozorovatelská mise Evropské unie -  že se maoisté před volbami nezdráhali využít svých kádrů k zastrašování a zpracovávání voličů.

I proto by mělo jedním z nejnaléhavějších úkolů být řešení budoucnosti 23tisícové maoistické armády, jejíž bojovníci jsou nadále dislokováni ve sběrných táborech pod dohledem OSN.

Vedení maoistů trvá na tom, že má dojít ke sloučení této síly s 90tisícovou královskou armádou. Ta ale dala jasně najevo, že nehodlá do svých řad přijímat žádné indoktrinované partyzány.

Napsat novou ústavu…

Pokud se proces budování nového Nepálu nemá zhroutit v samém počátku, je také třeba naplnit mandát, který čerstvě zvolený ústavodárný sbor dostal od nepálských voličů.

Nejpozději během příštích 30 měsíců by tedy měla vzniknout nová ústava, která určí charakter země a vytyčí hlavní obrysy jejího dalšího vývoje.

Už teď je zřejmé, že hinduistické království se změní v sekulární republiku. Zda se podaří najít shodu i v dalších otázkách už tak jasné není.

"Jen si to vezměte: 601 poslanců z 25 různých politických stran se zásadně odlišnými názory má najít konsensus ohledně toho, kudy se bude tato země ubírat," cituje agentura Reuters politického analytika Jubaradže Ghimireho.

"Je velice nepravděpodobné, že to v dané lhůtě stihnou," dodává.

…a narovnat společnost

Velkou neznámou zůstává, nakolik budou političtí nováčci vedení Pušpou Kamalem Dahalem, řečeným Pračanda (Strašlivý), schopni a ochotni fungovat v pluralitním demokratickém prostředí, které je založeno na hledání kompromisů.

Z některých jejich vyjádření se dá totiž vytušit, že v řadě důležitých otázek budou neústupně hájit své představy o tom, co je správné.

Maoisté opanovali nejen nový nepálský parlament, ale i titulní strany novin
Maoisté opanovali nejen nový nepálský parlament, ale i titulní strany novin | Foto: Reuters

Existují například obavy, že budou chtít narušit nezávislost soudní moci, která je podle nich nasáklá monarchistickými živly a měla by být "zlidověna".

Pochopitelné obavy z nástupu levé fronty pociťuje i velký byznys. Den po oznámení výsledků voleb se index nepálské burzy cenných papírů propadl o 26 bodů. Panika zachvátila i obchodníky s nemovitostmi, které děsí vize pozemkové reformy.

Maoisté nicméně vyslali jasný signál, že věří v soukromé vlastnictví a chtějí usilovat o přilákání zahraničních investic. Nic jiného jim ostatně ani nezbývá vzhledem k tomu, že země je do značné míry závislá na pomoci zvenčí.

Pokud ale nemají zklamat voliče, kteří si je v konkurenci zavedených stran vybrali jako nejvěrohodnější nositele potřebných změn, musejí se postarat i o splnění některých ambiciózních slibů, jako je odstranění různých forem diskriminace - vůči ženám, menšinovým etnikům či příslušníkům tradičně ostrakizovaných kast. A to rozhodně není lehký úkol.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy