Infobox
Více o povodních v Česku:
- Počasí sledujeme on-line s meteorology
- Meteorologové varují: Povodně hrozí i dnes
- Video z místa: V Písečné. Tady voda zatopila první dům
- Jesenickem se žene dvacetiletá voda
Blogy na Aktuálně.cz
Vídeň/Varšava/Bratislava/Pasov - Vydatný déšť a následně zvýšená hladina řek netrápí jen Českou republiku. S obdobnými problémy, jaké mají např. lidé na Jesenicku, se potýkají také obyvatelé okolních států.
VÍCE ZDE: Povodně: V Krnově hrozí protržení hráze rybníka
Ve Vídni rostou bariéry
Na březích Dunaje na vídeňském předměstí Klosterneuburgu záchranáři postavili bariéru z pytlů s pískem poté, co se řeka vylila z koryta a zaplavila železniční nádraží a silnici. Na některých místech voda vystoupila na dvacetileté maximum a úřady vyzvaly obyvatele ohrožených oblastí nedaleko slovenských hranic, aby preventivně opustili domovy a odešli do bezpečnějších, výše položených míst.
Pozdě odpoledne se situace v rakouských regionech ohrožených záplavami uklidnila, protipovodňové zábrany vydržely nápor. Většina ze zasahujících hasičů a vojáků už se mohla z postižených oblastí stáhnout. Na řekách Schwechat, Pieting a Leitha však stále ještě hrozí vzestup hladiny.
V rakouských horách sníh znemožnil průjezd přes několik sedel. Řidiči například neprojedou po známé alpské silnici v okolí Grossglockneru.
Na mokré dálnici A2 ve směru do Vídně se ráno srazilo deset aut. Tisíce lidí, kteří do rakouské metropole denně dojíždějí za prací, tak uvízly v dopravní zácpě, protože dálnice se dala projíždět jen odstavným pruhem. Několik lidí utrpělo zranění.
Povodeň zkomplikovala i příjezd do poutního místa Mariazell, jež má v sobotu navštívit papež Benedikt XVI. V horách cestou do Mariazell ve čtvrtek zabloudili čtyři poutníci. Ve sněhu sahajícím po stehna v nadmořské výšce kolem 1400 metrů ztratili orientaci. Záchranáři poutníky vypátrali pomocí mobilních telefonů a vyčerpané a podchlazené je dopravili do bezpečí. Samo město Mariazell je však po dočasném odříznutí od světa opět přístupné a papežova návštěva není ohrožena.
Poláci bedlivě sledují Olši
Nejhorší situace je v Rumunsku. Ve městě Tecuci na jihovýchodě země se ve svých domech utopily tři ženy. Tři další lidi zabil blesk, jeden muž přišel o život v rozbouřené´vodě. Nadále se pohřešuje žena, kterou strhl proud.
Podle informací úřadů muselo být evakuováno 1390 lidí. Na mnoha místech napršelo více než 200 litrů na metr čtverečný.
První oběť současných záplav je hlášena také z jihu Polska. Při evakuaci domu v Dolním Slezsku zemřela starší žena, která podle lékařů utrpěla infarkt způsobený šokem. Několik dalších lidí z této části země muselo odejít ze svých domovů, další jsou k evakuaci připraveni.
Zřejmě vysoké škody napáchala voda v Opolském vojvodství, kde vnikla do rodinných domů, škol, sportovních objektů a na pole.
Polští vodohospodáři bedlivě sledují situaci v Česku, kde stoupá hladina Opavy a hraniční Olše. Voda z těchto řek může na polské straně napáchat další škody.
Na Slovensku déšť sílí...
Na Slovensku je nejvážnější situace na řece Kysuci, která se v Čadci vylila z koryta a o více než půl metru přesáhla hranici třetího stupně povodňové aktivity.
Podle meteorologů předpověď pro nadcházející hodiny není příznivá, protože nadále prší. Situace je zde nejhorší za posledních
nejméně deset let. Hladina Dunaje by měla kulminovat v neděli, neočekává se však, že bude vyhlášen nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity.
...a v Německu slábne
Druhý stupeň povodňové aktivity byl nařízen v bavorském Pasově poté, co hladina Dunaje během dvou dnů ve městě stoupla o dva metry.
Rozvodnily se i další menší toky na jihovýchodě Německa, pršet však přestává, a meteorologové proto nepočítají s tím, že by se situace zhoršila.
Nejvíce obětí hlásí Rumunsko
Ve městě Tecuci na jihovýchodě Rumunska se ve svých domech utopily tři ženy. Tři další lidi zabil blesk, jeden muž přišel o život v rozbouřené vodě. Nadále se pohřešuje žena, kterou strhl proud. Podle informací úřadů muselo být evakuováno 1390 lidí. Na mnoha místech napršelo více než 200 litrů na metr čtverečný.