Povodně v Kalifornii udělaly ze dvou městeček ostrovy, pod vodou je 2000 budov

ČTK ČTK
28. 2. 2019 20:03
Severní část amerického státu Kalifornie sužují po několikadenním intenzivním dešti záplavy, rozvodněná řeka Russian River se vylila z břehů a odřízla od světa pětitisícové městečko Guerneville. Pod vodou je přes 2000 budov a tisíce lidí se musely evakuovat, uvedla agentura AP.
Pětitisícové městečko Guerneville v severní Kalifornii rozvodněná řeka Russian River odřízla od světa.
Pětitisícové městečko Guerneville v severní Kalifornii rozvodněná řeka Russian River odřízla od světa. | Foto: ČTK

"Z Guerneville je teď ostrov. Všechny příjezdové cesty jsou zaplavené a nesjízdné," varovala policie z okresu Sonoma na sociálních sítích. Hladina řeky Russian River vystoupala až k hranici 14 metrů, na které kulminovala. Tato úroveň hladiny je největší za posledních 25 let.

Odříznuto od světa je kvůli vodě nejen Guerneville, ale také sousední obec Monte Rio. Na některých zaplavených místech je voda hluboká až 2,5 metru.

Vedle deště přinesly bouřky minulých dnů do některých oblastí Kalifornie i přívaly sněhu. Týká se to zejména pohoří Sierra Nevada, kde jsou kvůli několikametrovým závějím zcela uzavřené některé silnice i dálniční tahy, napsala agentura DPA.

 

Právě se děje

teď

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy