Manila - Filipínská vláda požádala o mezinárodní pomoc s likvidací následků tropické bouře Ketsana, která se o víkendu přehnala přes hlavní město Manilu a okolní provincie.
"Nemůžeme čekat příliš dlouho, protože pokud budeme čekat a naplní se předpovědi, bude pozdě. Proto žádáme o mezinárodní pomoc," řekl v televizním přenosu ministr obrany Gilberto Teodoro. Úřady v tuto chvíli podle něj potřebují zejména vrtulníky a posilu místním záchranným týmům, kterým zjevně chybí personál, a také potraviny a léky.
Přívalové deště, nejintenzívnější za posledních 40 let, přinesly dvakrát více srážek, než způsobil hurikán Katrina v New Orleans před čtyřmi roky.
Podle britské BBC Ketsana zabila 240 lidí a vyhnala přes 430 tisíc lidí z domova. BBC také uvádí, že kolem 380 tisíc lidí zůstává v evakuačních centrech, což je třikrát více, než původně avizovala filipínská Národní rada pro koordinaci katastrof.
Ačkoli se přes Filipíny ročně přežene zhruba 6 až 7 tajfunů a několik tropických bouří, vláda na takto rozsáhlé škody způsobené Ketsanou nebyla dostatečně připravena. Sama prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová přiznala, že úřady mají co dělat, aby likvidační práce zvládaly.
"Ondoy (místní název bouře) naši schopnost reagovat dotáhla na hranici našich možností, ale nezlomí nás," prohlásila rezolutně. Rozhodla se proto otevřít evakuační centrum přímo na půdě prezidentského paláce Malacañang a sama se dočasně ze sídla vystěhovala. Obětem Ketsany zde je poskytnuta humanitární a zdravotní péče.
"Dozvěděli jsme se ve zprávách, že v paláci podávají lidem pomoc. A tak jsme tam šli pěšky přes hodinu," cituje agentura AFP jednatřicetiletou uklízečku Rosette Seranovou, které záplavy vzaly dům.
Téměř nulová pomoc
V ostatních bouří postižených místech je to podle agentury IRIN daleko horší. Ve východní části Manily, jež je převážně pod vodou či nánosem bahna, se k lidem žádná pomoc nedostala.
"Potřebujeme pomoc. Jídlo sice máme, ale nemáme ho na čem uvařit. Taky tu nejsou žádné ledničky. Je tu příliš mnoho lidí, kteří potřebují pomoc," cituje agentura IRIN Marites Fernandovou, starostku manilské městské části Marikina, která patří k nejhůře postiženým. Ve zdejších evakuačních centrech se tísní bezmála 10 tisíc lidí.
Osmdesát procent města Manily se potýká s následky záplav a většina státních nemocnic v okolí se podle agentury IRIN musela evakuovat.
V jiné manilské části Quezon City se na pozemku místního hřiště tísní asi 3 tisíce Filipínců, kterým se podařilo před bouří včas utéci. S sebou si stihli vzít pouze náhradní oblečení. Lidé polehávají na betonové podlaze, nejsou zde toalety a všude kolem se podle reportérů agentury IRIN nacházejí lidské exkrementy.
Záchodové prkénko
Před vypuknutím nemocí přenášených vodou a potravinami, zejména leptospirózou a průjmy, varovala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní by měly úřady co nejdříve lidem poskytnout potřebnou lékařskou péči.
"Čekáme na přísun potravin, vody a léků. Záchranáři přijeli pozdě, už tu bylo mnoho mrtvých," prohlásil Bobby Santillosa lídr záchranářské čety v municipalitě Bagong Silangan, kde přišlo o život 29 lidí. Podle Santillosy však zatím není jasné, zda se ve slumech nenacházejí další oběti.
"Od soboty jsem nejedla. Ani moje děti ne. Potřebujeme dětské oblečení a deky," řekla agentuře IRIN pětapadesátiletá Evelyn Abesamisová, která přišla o svůj skromný příbytek v jednom místních slumů. "Zůstalo nám jen záchodové prkénko," dodala smutně.
Filipínský senát mezitím nelenil a schválil rezoluci, která vyzývá všechny senátory, aby na pomoc obětem tropické bouře ze svých rozvojových fondů uvolnili alespoň jeden milion pesos (zhruba 500 tisíc Kč).
Pomoc ve výši 100 tisíc dolarů již přislíbily USA, Singapur, Čína a Japonsko. Spojené státy mezitím do postižených míst vyslaly helikoptéry a vojenské jednotky.
Česká republika Filipíncům pošle 100 tisíc eur. Oznámil to na úterní tiskové konferenci premiér Jan Fischer.
Prezidentka Arroyová rovněž slibuje pomoc. I přesto, že prostředky na záchranné akce docházejí, vláda podle ní v následujících měsících zajistí masívní zdroje na obnovu regionu.
"Obnovíme poničenou infrastrukturu a pomůžeme našim krajanům postavit domy a vrátit život k normálu," citují Arroyovou tamní média.
Kolik ale z jejích slibů bude skutečně splněno, není v tuto chvíli jasné. Filipíny totiž už v květnu příštího roku čekají prezidentské volby a Gloria Macapagalová- Arroyová mezi kandidáty nebude, jelikož dosluhuje své druhé období.