Paříž - Francouzská Ústavní rada, tedy obdoba českého Ústavního soudu, rozhodla, že povinná vakcinace je v souladu s platnou legislativou.
Program plošného očkování dětí proto zůstane zachován.
Rodiče musejí své děti nechat povinně očkovat proti záškrtu, tetanu a dětské obrně.
Ústavní rada tak ukončila ostrou debatu, která se v zemi rozvířila v posledních týdnech.
Před soud ve městě Auxerre se nedávno dostal mladý pár Marc a Samia Larèreovi, kteří vychovávají dvě děti - tříletou dcerku a osmnáctiměsíčního chlapce. Rodiče je odmítli nechat povinně očkovat.
Podle nich mají očkovací látky, které jsou nyní na trhu, pro děti příliš mnoho rizik. A v podstatě je mají chránit před nemocemi, jež se již nyní ve Francii nevyskytují, či - jak je tomu v případě tetanu - se každoročně objeví jen v několika málo případech.
Svoboda versus veřejný zájem
Advokát rodičů Emmanuel Ludot se nechal slyšet, že by měl stát "vrátit rodičům jejich svobodu“, tedy možnost rozhodnout se svobodně o očkování svých potomků. Upozornil také na vedlejší účinky očkování.
Vláda však povinné očkování bránila. "Svoboda končí tam, kde začíná veřejné zdraví a bezpečnost celé populace," prohlásila ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová.
Rodina Larèreových se nicméně ve Francii stala hlavním symbolem vzrůstajícího odporu proti očkování.
"Přichází stále více a více rodičů, kteří nechtějí své děti vůbec očkovat. Anebo chtějí jen některé vakcíny,“ uvedl pro francouzský tisk tamní pediatr Robert Cohen.
Pokud nyní rodiče odmítnou očkovat své děti, hrozí jim až dva roky ve vězení a také peněžitá pokuta ve výši až 30 000 eur, připomněla Ústavní rada.
A nejen to, bez očkování se dítě nedostane ani do jeslí či do školky.
Diskuse zamítnuta i v Česku
Stejně jako ve Francii rozhodl i tuzemský Ústavní soud. Na konci února letošního roku se usnesl, že je vakcinace nadále povinná, a ponechal v platnosti zákon, na jehož základě je vyhýbání se této povinnosti sankcionováno pokutou 10 tisíc korun.
A stejně tak jako ve Francii i český soudce-zpravodaj Ludvík Daněk v odůvodnění nálezu uvedl, že cílem očkování je minimalizace šíření infekčních nemocí v zájmu ochrany veřejného zdraví, což je nadřazeno základním právům jedince.
Ústavní soudci se problémem zabývali na základě stížnosti rodičů, kteří odmítli nechat děti očkovat hexavakcínou. Dostali pokutu osm tisíc korun, kterou jim loni potvrdil Nejvyšší správní soud.