Dublin - Římskokatolická církev vždy hrála v životech u nábožensky založených Irů důležitou roli. Svůj part nejspíše sehraje i v nadcházejícím referendu o Lisabonské smlouvě tento týden v pátek.
Postoj církevních představitelů k tomuto reformnímu paktu, který Irové už jednou zamítli, je však zatím nejednoznačný.
Loni k urnám v plebiscitu o Lisabonu přišli zejména ti, kteří se obávali, že by přijetí smlouvy mohlo ovlivňovat irskou daňovou a rodinnou politiku, včetně zákazu potratů a povolení eutanazie. I v letošním druhém kole referenda tato témata opět přicházejí na scénu.
Proti umělému přerušení těhotenství ze všech tamních protilisabonských skupin nejvíce brojí krajně konzervativní náboženská organizace Cóir (Spravedlnost). Zatímco ve městech vylepuje plakáty s nenarozenými dětmi, na venkově rozdává letáky, zejména pak před kostely, kam většina Irů pravidelně dochází.
To se ale nelíbí představitelům katolické církve, ke které se hlásí přes 80 procent Irů. Ve svém prohlášení z minulého týdne před podobnými aktivitami Cóir varuje.
Infobox
Náboženská příslušnost Irů podle sčítání lidu z roku 2006:
- Římskokatolická církev: 3 409 381
- Církev Irska (anglikáni): 86 990
- Jiné křesťanské církve: 16 327
- Presbytariáni: 13 628
- Metodisté: 5 077
- Muslimové: 9 761
- Pravoslavní: 2 881
- Jiná náboženství: 22 497
- Bez vyznání: 105 456
- Neuvedeno: 34 785
Informace: Irský statistický úřad
"Jakékoli materiály, které uvádějí scestné údaje, považujeme za zasahování do základního práva svobodně se rozhodnout (v referendu) a v kostele nemají co dělat," píše se v prohlášení Sboru irských katolických biskupů, aniž by padlo konkrétní jméno skupiny, která letáky rozdává.
Katoličtí lídři dále popírají, že by Lisabonská smlouva měla postihovat státy, které potraty zakazují. "Smlouva z Lisabonu nepodrývá stávající právní ochranu v Irsku nenarozených dětí," stojí v prohlášení biskupů.
Na druhou stranu ale v tahanici o Lisabon odmítlo katolické představenstvo zaujmout jakýkoli konkrétní postoj.
"Nebudeme se v této debatě (o Lisabonské smlouvě) stavět ani na jednu stranu, chceme jen, aby bylo jasné, že katoličtí věřící mohou s čistým svědomím volit pro či proti Lisabonské smlouvě," míní předáci největší církve ve čtyřapůlmilionovém Irsku.
Nezávazné záruky
Po loňském odmítnutí unijního paktu poskytla Evropská rada Dublinu záruky týkající se práva určovat si daňovou i potratovou politiku a ponechání vlastního komisaře (jejich počet Lisabon snižuje).
Sporným bodem Lisabonské smlouvy je podle Cóir Charta základních práv EU, která se přijetím paktu stane pro všechny členské státy závazná. Euroskeptici v Cóir na svých stránkách uvádějí, že Charta bude nadřazená irským zákonům. V praxi to bude znamenat, že o sociálních otázkách Irů, včetně potratů a eutanazie, bude rozhodovat výhradně Evropský soudní dvůr, míní cóirovci.
Ani protokoly EU stvrzující ony záruky Dublinu nejsou pro Cóir dostatečné. Namítá, že tyto záruky nejsou právně závazné a že se jedná pouze o "politické sliby" evropských lídrů.
Protestanti pro
Představitelé protestantských církví, ke kterým se ale hlásí jen málo Irů, k Lisabonu zaujímají daleko jasnější postoj. Varovali, že jeho zamítnutí povede k izolaci Irska, kterou si země v době ekonomické krize nemůže dovolit.
Také by to podle protestantů zabránilo dalšímu rozšiřování sedmadvacítky a tím by Irsko popřelo samo sebe. Přezdívku keltský tygr si totiž irská ekonomika vysloužila hlavně díky Evropské unii, míní lídři irských protestantských církví.