Potápěči vynesli z vraku u Lampedusy dalších 32 mrtvých

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 10. 2013 18:04
Počet obětí neštěstí, při němž se potopila loď s uprchlíky, již stoupl na 143.
Papež František hází květiny do vod, ve kterých nacházejí smrt afričtí běženci.
Papež František hází květiny do vod, ve kterých nacházejí smrt afričtí běženci. | Foto: Reuters

Řím - Italští potápěči v neděli vyzdvihli 32 těl afrických uprchlíků z potopené lodě u italského ostrova Lampedusa, takže počet obětí již stoupl na 143.

Operace byla v minulých dvou dnech kvůli špatnému počasí pozastavena. Pohřešuje se stále kolem 250 z asi 500 pasažérů plavidla, které se ve čtvrtek potopilo. Katastrofu přežilo jen 155 osob, počet mrtvých dosáhne podle odhadu 300 až 360.

Na pevninu se v minulých dnech podařilo dopravit asi 111 těl, dnes k nim přibyly více než tři desítky dalších. Podle policejního šéfa Leonarda Ricciho začalo vytahování obětí z mořských hlubin v dopoledních hodinách. Do hledání obětí se zapojily tři záchranářské týmy. Vzhledem k hloubce, do níž se loď potopila, mohou ale potápěči být pod vodou nanejvýš šest až sedm minut, řekl Ricci. Operace podle něj bude pokračovat, dokud to bude počasí umožňovat.

Podle záchranářů je vyhledávání mrtvých těl komplikované. Oběti katastrofy leží v hloubce až 50 metrů a jsou zaklíněné v troskách lodi. Akci zároveň ztěžuje prudký vítr a vysoké vlny.

Původní fotoreportáž z Lampedusy: Krutá cesta za snem

Italský premiér Enrico Letta v neděli oznámil, že oblast katastrofy ve středu navštíví šéf Evropské komise José Barroso.

Letta v italské televizi znovu vyzval k systémovému řešení problému afrických a blízkovýchodních uprchlíků. "Všechno se během posledních dvou let změnilo. Většina přistěhovalců nepřichází kvůli chudobě či z ekonomických důvodů. Přicházejí z válečných zón a míst bojů, ze Sýrie, Libye, Egypta. Azylové zákony je zapotřebí změnit," poznamenal premiér.

Na lodi, která vyplula v úterý z libyjské Misuráty, byli hlavně Eritrejci a Somálci. Ve čtvrtek mělo plavidlo u Lampedusy technické problémy, vypukl na něm požár a loď se potopila.

Od roku 1988 zahynulo na moři ve snaze dostat se do Evropy přes 19.000 lidí. V minulém desetiletí pak na 6700 osob zemřelo u sicilských břehů. Itálie loni vyřizovala 27.000 žádostí o azyl, v celé Evropské unii o azyl požádalo loni na 272.000 běženců.

 

Právě se děje

Další zprávy