Sarajevo - Co byste raději: helmu srbského, nebo chorvatského vojáka? Či snad nůž potřísněný krví?
Na Balkáně roste počet cestovních kanceláří, které turistům nabízejí výlety po místech, kde se během balkánských válek v devadesátých letech odehrávala ta nejhrůznější zvěrstva.
Provedou vás po Mostaru, Goražde, Srebrenici... a na památku si můžete koupit pravý válečný suvenýr.
"Kde žijí mudžáhedíni?"
Podle srbské stanice B92 mají o válečné výlety zájem hlavně "bohatí lidé, většinou z ciziny".
Zijad Jusufovič, považovaný za zakladatele válečného turismu na Balkáně, má ročně zhruba 100 zákazníků. Provádí cizince, povětšinou Američany, po Sarajevu a vysvětluje jim, kde se bojovalo a jak se místní obyvatelé za války ukrývali.
Podle něj mají turisté největší zájem o návštěvu tunelu, který za války spojoval sarajevské letiště s městem a umožňoval přepravu jídla do obklíčeného Sarajeva.
Čtěte také: Sarajevo chce opravit válečný tunel, nemá za co
Populární turistickou atrakcí se stala také Srebrenica, místo masakru 8000 muslimských mužů. Jusufovič říká, že turisté "chtějí mimo jiné vidět, kde žili a žijí mudžáhedíni". "Chtějí s nimi poklábosit a optat se jich na válku," říká průvodce.
A Jusufovič jim to umožní. Navíc turistům daruje nebo odprodá speciální CD o muslimském partyzánském boji.
Po stopách Dragana Dabiče
Následuje přejezd do chorvatského Vukovaru, kde v roce 1991 proběhla jedna z největších bitev balkánských válek - střetly se tu chorvatská a srbská armáda.
Průvodkyně Zrinka Sestová nevidí na válečné turistice nic špatného. "Skupina dostane informace o tom, co se tu opravdu stalo. Nesnažíme se výklad zaměřovat na spory mezi státy, snažíme se prostě říct, co se dělo lidem a mít úctu k těm, kteří tady zemřeli," říká.
V Srbsku turisté chtějí shlédnout hlavně místa, které zasáhly bojové letouny NATO během bombardování v roce 1999.
V posledních týdnech ale nabízejí tamní turistické kanceláře novou atrakci: můžete se vydat po stopách doktora Dragana Dabiče - tedy muže, který se pod tímto jménem roky v Bělehradě ukrýval. Ve skutečnosti to byl Radovan Karadžič, který nyní čelí obviněním z genocidy u mezinárodního trestního tribunálu v Haagu.
Čtěte také: