Během svého putování ostrovem ( Projděte si MAPU cesty a všechny REPORTÁŽE ) zjistili, že navzdory masivní pomoci bude obnova života na Srí Lance těžší, než kdo čekal.
Stejně jako všechny předchozí rozhovory, i tento kvůli špatnému spojení vzniká netypicky - vaše dotazy jsme posbírali do mailu a poslali na Srí Lanku. Simona a Ondřej vám odpovídali z internetové kavárny v Habaraně.
Odpovězeno: 16. 12. | 15:17Autor: JaPo
Otázka: Dobrý den,
v roce 1997 jsme navštívili Srí Lanku - Colombo a bydleli jsme v Negombu, asi 30 km na sever
od Colomba. Zajímalo by mě, jestli byla tato města tsunami také postižena?
Nikde jsem pořádnou mapu před rokem neviděl...
Díky! J.Polena
Simona Holecová: Jak správně říkáte, Negombo je severně od Colomba, přičemž pobřeží poškozené tsunami začíná nějakých dvacet až třicet kilometrů na jih od Colomba.
Ondřej Besperát: Vloni mě to velmi překvapilo - když jsem tři dny po neštěstí přistál v Colombu, na životě ve městě to na první pohled vůbec nebylo poznat.
Odpovězeno: 16. 12. | 15:22Autor: Pavel
Otázka: Jaký největší rozdíl jste zaznamenali na Srí Lance oproti své poslední návštěvě?
Simona Holecová: Na Srí Lance jsem byla v březnu, ale pouze na jihozápadním pobřeží. Takže srovnávat mohu jen to. Rozdíl oproti prosinci je obrovský. Je vidět, že tato část Srí Lanky je opravdu zvyklá na turisty, takže hoteliéři se velmi snažili připravit sezónu nejlépe, jak dovedou.
Ondřej Besperát: Opravdu se zdá, že lidé se s katastrofou už hodně vyrovnali. Největší rozdíl pro mě byl výraz tváře a tón hlasu Imeshe, řidiče tuk-tuku, s nímž jsem vloni i letos jezdil.
Odpovězeno: 16. 12. | 15:25Autor: Jitka Adamusová
Otázka: Dobrý den,
děkuji za reportáže ze Srí Lanky, sledovala jsem je pravidelně. Mrzí mě reakce některých "škarohlídů", ale způsob jejich vyjadřování dává určitý obrázek o jejich inteligenci a charakteru. Myslím že jste udělali kus užitečné práce, takže ještě jednou dík.
Váš první titulek byl dost provokativní "Kam zmizely ty miliony?". Můžete na něj po týdenní cestě odpovědět? Dost lidí je přesvědčeno, že peníze mizí v kapsách "tunelářů". Jsou to většinou škarohlídi právě takového typu těch, co Vás v příspěvcích osočovali, že si na SL děláte dovolenou. Já osobně vím, kolik užitečné práce tam udělala např. ADRA - a vím bezpečně, že všechny její výdaje jsou pod kontolou. Na stránkách Člověka v tísni se můžeme dočíst o spoustě jejich aktivit, činnost České katolické charity jste zmiňovali.
Můžete prosím při srovnání Srí Lanky při Vaší první cestě (po tsunami) a nyní říct, že miliony nezmizely? Eventuelně porovnat pomoc českých humanitárních organizací s pomocí které se dostává Srí Lance z vládních zdrojů? Moc by mě to potěšilo. Jinak lidé uvěří, že přispívat na takové akce nemá význam. A přitom je na celém světě tolik neštěstí a bídy...
Děkuji
Simona Holecová: Vím, že ten titulek byl trochu provokativní. Ale když chodíte mezi lidmi v dočasných kempech, nebo prostě jen po vesnicích, těch případů zneužití pomoci vám ukazují vážně hodně. Z mého pohledu je největší problém v tom, že místní vláda (pochopitelně) chce hodně ovlivňovat, jaká pomoc kam jde. Tam vidím největší manipulace a největší úniky. Nevládní organizace tu vidíte na každém rohu a nemůžu na většinu jejich projektů říct slovo špatného. I když u těch velkých organizací je zřejmé, že těžko uhlídají každou korunu a že všechny jejich výdaje jsou smysluplné. Naopak bych ocenila české projekty. Češi tu mají na své záměry mnohem méně peněz a musí je tedy mnohem lépe promyslet. Pokud jde o jejich projekty, chystáme větší material po Vánocích. Jinak velmi děkujeme za milá slova, udělala nám radost.
Ondřej Besperát: Kam zmizely ty milióny? Sám to nemohu potvrdit, ale mí přátelé, kteří na Srí Lanku jezdili již před tsunami, tvrdí, že pobřeží je dnes pohlednější než dříve. Opravdu se za rok hodně uklidilo, o tom jsem se sám přesvědčil. Ten chaos jsem minulý Silvestr viděl.
Odpovězeno: 16. 12. | 15:58Autor: depresário
Otázka: Co si povezete domů jako upomínku na váš pobyt tam? Ať už nějaký předmět, anebo třeba jeden zážitek, který se vám nejvíce vryl do paměti?
Simona Holecová: Asi tři trilióny kousanců od komárů. Bohužel na východním pobřeží ještě trvá monzunové období, všude skáčete přes kaluže, a komárům se v nich tuze líbí. Ale vážně: Nevím, jestli kdy dokážu zapomenout na spoustu lidí, mezi mnoha třeba na tvář Gridjata Thifviya, rybáře z totálně zničené obce Navalady kousek od Batticaloa. Žije v provizorním domku, na stole dvě PET-lahve s vodou a fotografie pěti dětí, které mu zabilo moře. Myslela jsem si, že jsem už dost otrlá, ale sedět s nim na podlaze z písku a koukat do tváře pěti mrtvých dětí, poslouchat, jak bylo které stare a jak se jmenovalo, to bylo hodně drsné.
Ondřej Besperát: Musím na Simonu prásknout, že se domů pokusí propašovat nádhernou velkou mušli, kterou našla na pobřeží. Tu jí závidím. Já musím zítra ještě něco honem vymyslet, obávám se, že to skončí dvěmi lahvemi araku. Ale mám zážitek: Včera nás v Batticaloa, což je po zuby ozbrojené město, pozval náš šofér do domu svého přítele. Sedíme u čaje a najednou se na schodech objevila uniformovaná policistka se samopalem. Šla domů z práce jako se chodí u nás s nákupem.
Odpovězeno: 16. 12. | 15:59Autor: ferdis pistora
Otázka: Dobry den,
Z průběhu vaší cesty je vidět, že to s internetovým a mobilním připojením na Srí Lance není valné. To mě překvapuje, když je to turistická destinace...Nebo je to tím, že jste se pohybovali jen v odlehlých místech?
dekuji Ferdis
Simona Holecová: Z pohledu připojení je východní pobřeží katastrofa. Ale tam je opravdu mnoho jiných věcí, na které je potřeba upírat pozornost. Myslím, že internet je pro místní lidi problémem zcela podružným.
Ondřej Besperát: Myslím, že skutečnou turistickou destinací se Srí Lanka teprve stane. Mobilní telefony fungují spolehlivě v oblastech, kam turisté jezdí. Ve vnitrozemí a na východě občas chybí pokrytí signálem. Horší je to s podporou datových přenosů (GPRS) od místních operátorů. Pevné připojení je i v internetových kavárnách neuvěřitelně pomalé, v řádu kilobitů za vteřinu. Proč tomu tak je? Přesně nevím.
Odpovězeno: 16. 12. | 16:02Autor: [email protected]
Otázka: Dobry den z Colomba,
pred par dny jsem kontaktovala sl/pani Simonu, ale nevim, zda mate nyni cas meily cist.
Pracuji v Colombu a rada bych se s Vami sesla. Predpokladam, ze nebudete mit pred odletem mnoho casu, presto, kdybyste meli par minut... Rada bych se zeptala na Vase dojmy a zazitky.
Byla bych velmi rada.
Diky Linda
Simona Holecová: Děkuji, už se nám podařilo se k Vašemu e-mailu dostat. Ozveme se. Ale musíme vás varovat, dorazíme do Colomba až v sobotu pozdě večer a v sedm ráno odlétáme.
Ondřej Besperát: Můžeme u vás přespat? :)
Odpovězeno: 16. 12. | 16:15Autor: pat@mat
Otázka: Čekali jste, že budou Srílančané s obnovou dál, anebo jste byli příjemně překvapeni?
Simona Holecová: Ono je těžké soudit. Opravdu ten jihozápad vypadá docela dobře. Ale záleží na tom, s čím porovnáváte. Představa, že to tu bude naklizené jako někde v Rakousku, je samozřejmě legrační. Tohle je naprosto jiná kultura, jiné zvyky, jiné měřítko pro to, co je normální. Je na ulici nepořádek? OK, tak ať je, za pár týdnů to spálíme. Stojí tu ruiny? Však ony zarostou. Takže ano, na místní poměry se určitě udělalo hodně práce.
Ondřej Besperát: Já jsem byl překvapený. Měl jsem například zprávy, co všechno se děje v Unawatuně, ale normálnost života tam mne vyrazila dech.
Odpovězeno: 16. 12. | 16:24Autor: mirka mirka
Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, jak hodnotí posun za ten rok lidi, se kterými jste během cesty mluvili? Z vašich článků se mi zdá, že jsou spíš zklamaní (třeba když to srovnávají s thajskem). Ale na druhou stranu ani nějak výrazně nenadávají, třeba na vládu a tak, že jim nepomáhá dost.
Takže co převažuje zklamání, nebo spokojenost?
Simona Holecová: Ono je to tak, že pokud tu lidé vidí "bílého turistu", tak všechno přibarvují -na černo :) Nevyčítám jim to, ale pro mnohé z nich jsem jen ten "bohatý" člověk s peněženkou. Takže když si dost postěžují, třeba do ní sáhnu. Mnohdy však je proč si stěžovat. Podmínky v dočasných kempech jsou dost těžké snesitelné. Tam převládá apatie, ztráta motivace, nechuť zase znova začít budovat, tzn. pracovat. Lidé mimo kempy, kteří se hned vrhli do práce, působí zcela vyrovnaně. A všichni doufají, že rok po tsunami na ně svět nezapomene, že peníze budou chodit ještě pár let.
Ondřej Besperát: Když to řeknu hodně cynicky, na Srí Lance nikdo nikdy nezemře hladem nebo zimou. Je tu příjemné podnebí a jídlo roste všude kolem a plave v každé vodě. Zdejší lidé se mnohdy naučili žít ve změněných podmínkách, využívat mezinárodní pomoc. Často nemají na výběr. Myslím, že v tomhle ohledu je situace třeba v Pákistánu výrazně odlišná. Neříkám, že místní netouží po tom, aby se jejich životní standard zlepšil. Zdá se mi, že mezi lidmi je velká loajalita ke státnímu systému, k vládě. Možná hrdost naši zemi nebudeme pomlouvat!
Odpovězeno: 16. 12. | 16:41Autor: babyface
Otázka: ahoj simono a ondreji,
uz sem to nahazoval v jednom z predchozich onlinu - proc ste se rozhodli vyrazit na srilanku, nebylo by to zajimavejsi v thajsku? mam trosku pocit ze je lanka v cesku provarena, ze tam byli snad vsichni novinari. asi se tam dobre lita? :))
pacek
Simona Holecová: Z mého pohledu rozhodně Thajsko není zajímavější. V Thajsku jsem byla na začátku roku a v porovnání s Indonésií nebo Srí Lankou nebyla tato země neštěstím až tolik postižená. Na Thajsko se upřelo tolik pozornosti proto, že na místních plážích bohužel zahynulo velké množství zahraničních turistů. Je to bohatá země a už v březnu pomalu nebylo vidět následky. Můžete si mimochodem najít přehledy, kolik již thajská vláda utratila za reklamu své země, aby se turisté vrátili.
Ondřej Besperát: Na Srí Lanku se určitě léta dobře, je to blíž než Thajsko. Tedy pokud kvůli levné letence neletíte z Vídně přes Amsterodam jako my. Letů do Thajska také není málo. Srí Lanku jsme vybrali proto, že jsme tu oba po neštěstí byli. Myslím, že bylo užitečnější vyrazit do místa, které jsem viděl bezprostředně (třetí den) po tsunami. Mohli jsme tak porovnávat.
Odpovězeno: 16. 12. | 16:45Autor: atomic
Otázka: Dobra prace! :)
Jak tam je vedro, vlhko, co??
A da se to prezit v tech vyplavenych oblastech? Predstavuju si spoustu komaru, prachu..
dikes
Simona Holecová: Opět - jiná situace je na jihozápadě, jiná na východě. Z pohledu turistů nevidím problém kamkoli na pláž kolem Galle jet. Východ je kvůli válce s LTTE zaostalejší, obnova jde pomaleji, ale samozřejmě nic zásadního k nepřežití. Prach, komáři, to člověka (většinou) nezabije.
Ondřej Besperát: Určitě se to dá přežít! Těším se, jak budu na to vedro a vlhko o Vánocích doma vzpomínat. :) K nepřežití byl pro mne snad jen stres, aby náš pobyt tady měl opravdu smysl.
Odpovězeno: 16. 12. | 16:51Autor: pts
Otázka: Potkali jste už hodně reportérů a štábů? Očekávám, že na konci roku bude v oblasti jeden zpravodajský satelit vedle druhého :)
Simona Holecová: No ve skutečnosti jsme už v letadle z Amsterodamu pár kolegů odhalili. Ale tady jsme potkali pouze dva Holanďany v Unawatuně a Švýcara v Batti. Přeci jen, jsme tu poněkud v předstihu...
Ondřej Besperát: Loni o Silvestru to bylo mnohem horší. V mém hotelu v Unawatuně bydleli jen reportéři.
Odpovězeno: 16. 12. | 16:55Autor: [email protected]
Otázka: Dobry den,
1) jaky byl nejtezsi moment vasi cesty?
2) co vam naopak udelalo nejvetsi radost?
dekuji
P.C.
Simona Holecová: 1. Pro mě bylo vždycky hrozné odmítat všechny ty lidi, kteří si vám přijdou říci o peníze. Hned ukazují fotky mrtvých dětí, hned ukazují ruinu, kde bydleli, a chtějí pomoci. Jak říci ne?
2. Vstřícnost všech, kteří nám pomáhali. Takže díky i do pražské redakce Aktuálně.cz (A zapomněla jsem na divoké slony, které jsme dnes cestou viděli! :-)
Ondřej Besperát: 1. Nejtěžší bylo odmítnout řidiče, který pro nás jel celou noc a po dvaceti společných kilometrech jsme zjistili, že kvůli jeho strachu o auto bychom se na východní pobřeží nikdy nedostali.
2. Radostí byla spousta: Od čerstvého manga k snídani, po to, že se nám podařilo vystopovat lidi, které jsme hledali.
Odpovězeno: 16. 12. | 16:59Autor: James
Otázka: Dobrý den, Jak je to s žebráky v těchto končinách je zvykem chtít peníze vpodstatě za cokoli. Očekával bych, že po tom neštěstí jich je v ulicích jednou tolik. Díky, šťastný návrat
Simona Holecová: ---
Ondřej Besperát: Spousta lidí vymyslela, jak požádat turistu o peníze, ale "profesionálních" žebráků jsme tolik neviděli. Ti jsou na místech, kde je čekáte: U chrámů, na nádraží a podobně.
Odpovězeno: 16. 12. | 17:05Autor: mirka68
Otázka: Dobrý den, v Česku se hodně napsalo o tisícovkách opuštěných dětí. Měly jste dojem, že se ujaly adopce na dálku a podobné programy, které byly v západní Evropě propagované?
Simona Holecová: Chystáme velké téma o dětech v postižených oblastech po návratu do Prahy. Ale už teď můžu říci, že tu vlastně skoro žádní úplní sirotci nejsou. Rodiny jsou natolik rozvětvené, že se vždycky najde někdo, kdo si je vezme za vlastní.
Ondřej Besperát: ---
Odpovězeno: 16. 12. | 17:12Autor: klara
Otázka: Ahojte!
Meli jste na ostrove strach, třeba v tamilske oblasti?
Simona Holecová: No když nás dneska zastavili vojáci na jednom z check pointů, trochu jsme po sobě s Ondrou koukali. Ale jen si prohlídli cedulku, jíž jsme olepili vůz (Press Aktuálně.cz Czech Republic) a se širokým úsměvem nás nechali jet dál. Jinak obecně nebylo proč mít strach. Turisty nechávají všichni na pokoji.
Ondřej Besperát: Já jsem měl strach včera v noci, když jsem ve dvě ráno šel liduprázdnými uličkami Batti na břeh jezera najít signál. Po tmě jsem procházel kolem policejní posádky. A protože jsme věděl, že útoky na policejní pozice se tu čas od času dějí, obával jsem se, aby si mě nespletli s nějakým útočníkem. A taky mě párkrát polekali toulaví psi :-)
Odpovězeno: 16. 12. | 17:18Autor: g.bubble
Otázka: hello,
letet si uzit vanoce na sri lanku, doporucujete to, nebo to neni dobry napad?
gb
Simona Holecová: Vezmete nás s sebou? :)
Ondřej Besperát: Já bych sem za rok na dovolenou jel rád. Abych konečně viděl něco ze srílanských památek. Dovolená na plážích je dnes bezpečná a zřejmě i nádherná. Nevím ale, jestli bych dokázal klidně ležet na pláži, když bych na pobřeží cestou z Colomba viděl tolik dočasných táborů. Na druhou stranu každý turista je tady vzpruhou pro místní.
Děkujeme za otázky, nashledanou v Praze.