Ve Vídni se dnes sešli zástupci Velké Británie, Francie a Německa s íránským vyjednavačem Ali Larídžaním. "Bohužel jsme dnes nebyli schopni dojít k žádné dohodě," prohlásil po schůzce německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.
Schůzku inicioval Írán, který se chtěl ještě na poslední chvíli pokusit o posun v diplomatickém řešení své jaderné otázky.
Atomová agentura bude jednat v pondělí
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) bude situaci v Íránu projednávat v pondělí - měsíc poté, co se rozhodla formálně předat otázku Radě bezpečnosti OSN.
Infobox
ČTĚTE SPECIÁL: Sledujeme s vámi íránskou jadernou kriziTeprve poté bude moci OSN rozhodnout, zda na základě zprávy atomové agentury uvalí na Írán sankce. Tamní vláda je totiž v podezření, že svůj jaderný program pouze vydává za civilní a že pravým účelem je vývoj jaderných zbraní.
Ahmadínežád: agentura je politická
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes MAAE nařkl, že není nestranná a její jednání je politicky motivované.
"Většina mezinárodních organizací se bohužel stala politickými organizacemi a vliv velmocí jim brání přijímat spravedlivá a právně podložená rozhodnutí," řekl podle BBC Ahmadínežád v Malajsii, kde je na oficiální návštěvě.
Dnešní schůzku přitom svolal právě Írán. Evropské země na ni nepřišly s žádným návrhem, podle vyjádření ministrů čekaly na nějaký návrh z druhé strany. Už dříve prohlásili vyjednavači Británie, Francie a Německa, že jakýkoliv posun ve vyjednávání záleží na spolupráci Íránu s inspektory MAAE.
Evropa trvá na zastavení obohacování uranu
Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy prohlásil, že Írán musí pozastavit veškeré činnosti spojené s obohacováním uranu. Jedině tak prý mohou být obnovena jednání o obchodu s touto zemí.
"Jasně jsme íránské straně naznačili, že aby obnovili důvěru, musí znovu pozastavit výzkum a vývoj. To je krok k obnově důvěry," řekl Douste-Blazy agentuře Reuters.