Moskva (od naší spolupracovnice) - Ruští poslanci se houfně rozvádějí, aby zachránili své finance a majetky.
Manželské svazky roztrhlo za poslední dva měsíce nejméně třicet zákonodárců. Podle agentury ITAR-TASS tak učinili těsně před odevzdáním daňového a majetkového přiznání, v němž by měly být zapsány také příjmy rodinných příslušníků.
Poslanec Andrej Andrejev z komise pro etiku nevylučuje, že jde o "fiktivní rozvody". Zákon totiž od loňského roku ruským poslancům ukládá hlásit nejen vlastní příjmy, ale také výdělky rodinných příslušníků. To prý nutí některé poslance, aby své byty, společnosti a automobily převáděli na své partnerky, s nimiž nejsou ve formálním svazku.
Zachránit tak chtějí také zahraniční nemovitosti a konta, o které by mohli kvůli novelám v zákoně přijít.
Komise pro kontrolu poslaneckých příjmů se k masovým rozvodům staví zatím laxně. "Komise není matrika, aby posuzovala rodinný stav poslanců," uvedl Nikolaj Kovaljov z vládnoucí strany Jednotné Rusko.
Podle něj jde o kampaň zaměřenou na diskreditaci poslanců. Značná část čerstvě rozvedených politiků přitom patří právě do této strany.
Přihlašovací povinnost se ale nelíbí také dalším politikům. Skandálně proslulý vůdce Liberálnědemokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij se nechal slyšet, že "daňové prohlášení překáží lidem v normálním životě". Jeho opoziční kolega Ilja Ponomarjov ze Spravedlivého Ruska mu totiž vytkl, že v příjmech za loňský rok "zatajil" movitou manželku Galinu Lebeděvovu.
V minulosti politik přiznal, že jeho podnikavá žena vydělala přes 70 milionů rublů. Nyní se ale dal "fiktivně rozvést" a do prohlášení uvedl jen svůj poslanecký plat a starou volhu.
Žirinovskij ovšem tvrdí, že jeho sňatek je církevní a "nepodléhá finanční kontrole". Rozvedl se prý už v minulém století a se ženou jej spojuje jen Boží požehnání. Parlamentní komise připustila, že "pokud se manželka najde", bude zahájeno šetření jeho majetkových poměrů.
Ruská média mezitím vypátrala, že poslanci mají ve svém vlastnictví dokonce kostely. Loni se objevil pravoslavný "hotel" v majetku Andreje Isajeva z vládnoucí strany Jednotné Rusko.
Jeho stranický kolega Alexandr Iljtjakov přiznal kuriózní nemovitost letos. "Budova chrámu s plochou 601 metrů čtverečních," uvedl v dokumentu. V rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda řekl, že si původně chtěl na pozemku poblíž jezírka postavit dům. Pak tam ale vznikl chrám, který musel v katastru přihlásit na sebe, i když objekt je k dispozici obci.
Církev podobné aktivity neschvaluje. "Pokud jsi postavil chrám, tak ho věnuj lidem a Bohu. Jinak to vypadá, že chceš ušetřit na daních," myslí si duchovní Michail Ardov.
Podle ruských médií se kvůli zákonu, který nutí politiky přiznávat majetky, politická činnost už nejeví až tak lukrativním zaměstnáním, jako tomu bylo v minulosti. Někteří poslanci se dokonce rozhodli raději vzdát mandátů, než by přišli o svůj byznys nebo zahraniční nemovitosti.
Bohatí poslanci, kteří si od působení ve Státní dumě slibovali prolobbování svých zájmů, jsou prý zklamáni "čistkou", kterou prosazuje vedení země. Podle Alexeje Muchina z Centra politické informace by dolní komoru mohlo v nejbližší době opustit až 50 osob.