Canberra - Pošestnácté od roku 1952, kdy usedla na trůn, zavítala britská královna Alžběta II. do Austrálie. Tentokrát ji u protinožců čeká oficiální desetidenní návštěva.
Hlavním bodem programu bude slavnostní zahájení summitu britského Společenství národů (Commonwealth).
Návštěva Jejího Veličenstva ale budí pozornost zejména proto, že je to, vzhledem k jejímu požehnanému věku pětaosmdesáti let, dost možná naposledy, kdy se k protinožcům vydává.
Královnu doprovodí její manžel princ Philip. Krom jiného společně navštíví květinovou výstavu v metropoli Canbeře, absolvují plavbu po řece Brisbane a zúčastní se grilování v západoaustralském Perthu.
Návštěva panovnice, která je stále oficiální hlavou Austrálie, zřejmě znovu rozvíří debatu o tom, zda by se nejmenší kontinent neměl konečně osamostatnit.
Podle protokolu budou muset všichni Alžbětu II. oslovovat jako australskou královnu a lze očekávat, že to budou republikáni činit se značným sebezapřením.
Kromě povětšinou ceremoniálních úkonů může britská královna například schválit rozpuštění australského parlamentu tak, jako to Alžběta II. udělala v roce 1975.
Monarchisté jásají
Ani tak ale není podle analytiků znepokojení australské veřejnosti nadvládou Spojeného království dostatečné na to, aby se v dohledné době Austrálie změnila v republiku.
Proti australským republikánům se spiklo vše - doba, politika i apatie lidí. Nikdo si nepřeje, aby se toto téma opět stalo celonárodní záležitostí.
Průzkum veřejného mínění z minulého týdne ukázal, že monarchii podporuje už celých pětapadesát procent obyvatelstva. Australští monarchisté, kteří v roce 1999 zabránili při celonárodním hlasování tomu, aby se Austrálie změnila v republiku, jsou z návštěvy královny Alžběty naopak nadšení.
Připomeňte si návštěvu Alžběty II. v Irsku: